Анализи
ЕС: Русия използва евтиното зърно за създаване на икономически зависимости
ЕС предупреди развиващите се страни, че Русия предлага евтино зърно, „за да създаде нови зависимости чрез изостряне на икономическата уязвимост и глобалната продоволствена несигурност“, съобщиха световните агенции.
Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел е написал писмо до развиващите се страни и на Групата на 20-те страни, призовавайки ги да говорят "с ясен и единен глас", за да накарат Москва да се върне към сделката, която позволява безопасен черноморски износ на зърно от Украйна, и да спре ударите насочени срещу селскостопанската инфраструктура.
„Докато светът се занимава с нарушени доставки и по-високи цени, Русия сега се обръща към уязвимите страни с двустранни предложения за доставки на зърно на намалени цени, като се преструва, че решава проблем, който сама е създала“, казва Борел.
„Това е цинична политика на умишлено използване на храната като оръжие за създаване на нови зависимости чрез изостряне на икономическата уязвимост и глобалната продоволствена несигурност“, добавя той.
Русия обеща безплатни доставки на зърно за нуждаещи се държави, особено в Африка.
По-рано Русия отправи критика към генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, тъй като е нарекъл инициативата ѝ „шепа дарения“.
Говорителката на руското външното министерство Мария Захарова призова Гутериш „да попита получателите как оценяват именно тази помощ“.
„Под получатели имам предвид страните, за които е предназначена хуманитарната помощ. Можем ли да им дадем думата? Може би генералният секретар трябва да ги попита, преди да отиде пред камерите и да направи такива изявления“, каза тя.
Захарова призова Гутериш да бъде по-внимателен в изказванията си, когато става въпрос за хуманитарни действия, като добави: "В момента се работи по въпроса. Той трябва да разбере, че такава висока позиция те задължава да носиш отговорност".
Турският президент Ердоган и Путин също проведоха телефонен разговор след оттеглянето на Русия от споразумението, в което Анкара е посредник.
„Турция ще продължи да полага интензивни усилия и дипломация за продължаване на Черноморската инициатива“, отбеляза Ердоган.
От своя страна Франция обвини Русия, че „умишлено“ застрашава световната продоволствена сигурност, като унищожава ключова инфраструктура за износ на зърно.