Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. ЕЦБ: Търговското напрежение може да има негативен ефект за растежа в еврозоната

Анализи

ЕЦБ: Търговското напрежение може да има негативен ефект за растежа в еврозоната

ЕЦБ: Търговското напрежение може да има негативен ефект за растежа в еврозоната - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Европейската централна банка (ЕЦБ) предупреди, че нарастващите търговски търкания и регулаторни пречки могат да се отразят негативно на растежа в еврозоната, съобщи „Евронюз“.

В последния си Икономически бюлетин ЕЦБ посочи, че в края на 2024 г. инерцията на световната търговия е отслабнала, дори когато силният внос от САЩ е оказал временна подкрепа. 

ЕЦБ отбеляза, че растежът на световната търговия се е забавил в края на 2024 г., като нейните модели за сегашно прогнозиране оценяват среден темп на растеж от 0,7% за четвъртото тримесечие на 2024 г. и първото тримесечие на 2025 г. Това представлява забавяне спрямо средния темп от 1,5% през предходните две тримесечия.

Въпреки това вносът от САЩ остана силен в края на годината, което осигури известно облекчение за европейските износители. 

ЕЦБ призна, че несигурността по отношение на търговските политики при новата американска администрация може да е допринесла за това фирмите да предплатят вноса в очакване на потенциални нови мита или търговски бариери.

„По-големите търкания в световната търговия биха могли да се отразят негативно на растежа в еврозоната, като потиснат износа и отслабят световната икономика“, заявиха от ЕЦБ.

В бюлетина бе подчертано, че новите поръчки за износ в промишлеността са намалели през декември 2024 г., което е сигнал за продължаваща слабост в производствения цикъл и за потенциално забавяне на растежа на световната търговия.

„В перспектива, макар че усилията за предвиждане на потенциални търговски ограничения могат да продължат да подкрепят търговията в началото на първото тримесечие на 2025 г., по-късно може да се появят насрещни ветрове - включително нови мита и оттегляне на наблюдаваното изпреварване на вноса“, подчерта банката.

Въпреки продължаващия растеж на износа, особено за САЩ, икономическата активност в еврозоната остава слаба. През четвъртото тримесечие на 2024 г. брутният вътрешен продукт (БВП) се увеличи само с 0,1%, като секторът на услугите оказа известна подкрепа, но промишленото производство и бизнес инвестициите остават слаби.

Друга тревога е отслабването на настроенията сред бизнеса и потребителите.

„По-ниското доверие може да попречи на потреблението и инвестициите да се възстановят толкова бързо, колкото се очаква“, заяви ЕЦБ, като предупреди, че геополитическите рискове, високите разходи за финансиране и търговската несигурност могат да забавят по-силното възстановяване.

Инфлацията в еврозоната се понижи, но остава над целевата стойност на ЕЦБ от 2%.

През януари 2025 г. общата инфлация възлезе на 2,8%, а базисната инфлация, която изключва енергията и храните, беше 2,9%. ЕЦБ изтъкна силното нарастване на заплатите като основен двигател на устойчивата инфлация в сектора на услугите, което предполага, че базовият ценови натиск все още не е напълно разсеян.

Въпреки че инфлацията намалява, политиците искат по-ясни доказателства, че ценовата стабилност е осигурена, преди да обмислят по-нататъшно облекчаване на паричната политика.

Управителният съвет отново подчерта, че няма предварителен ангажимент за намаляване на лихвените проценти и че решенията по паричната политика ще се вземат на индивидуална основа, въз основа на постъпващите икономически данни.

Освен краткосрочната динамика на търговията и инфлацията, в бюлетина на ЕЦБ се подчертават и дългосрочни проблеми с конкурентоспособността, които могат да попречат на икономическата устойчивост на еврозоната.

В доклада се посочват констатациите на Марио Драги и Енрико Лета, които подчертаха необходимостта от спешни структурни реформи за повишаване на европейската конкурентоспособност.

Бюлетинът се позовава на оценки на Международния валутен фонд, според които общите разходи за търговия в рамките на Европа се равняват на адвалорна тарифа от 44% за производството, докато между щатите в САЩ тя е едва 15%.

ЕЦБ приветства „Компас на конкурентоспособността“ на Европейската комисия, в който се призовава за конкретни политически действия за стимулиране на инвестициите, рационализиране на регулациите и укрепване на единния пазар.

В бюлетина се подчертава, че младите, бързоразвиващи се фирми в Европа се разрастват по-бавно, отколкото в САЩ, отчасти поради финансови ограничения и фрагментирани регулаторни рамки

Анкети