Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Еврокомисар Марейд Макгинес: Очаквам България като 21-ия член на еврозоната

Анализи

Еврокомисар Марейд Макгинес: Очаквам България като 21-ия член на еврозоната

Еврокомисарят по финансовите услуги се включи в конференцията „Бъдещето на финансовата интеграция на ЕС: Разширяване на еврозоната и създаване на цифрово евро“, която се провежда в ЕП и е организирана от евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев

Еврокомисар Марейд Макгинес: Очаквам България като 21-ия член на еврозоната - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

„Виждам добри перспективи за родината ми. Изборът за приемане на еврото е направен още при присъединяването ни към Европейския съюз“. Това заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев по време на организираната от него конференцията в Европейския парламент „Бъдещето на финансовата интеграция на ЕС: Разширяване на еврозоната и създаване на цифрово евро", която се провежда днес в Брюксел.

По думите на евродепутата предприетите от страната ни реформи ни приближават не само до критериите за членство в еврозоната, но и към стабилността, която носи еврото.

„Все още не сме покрили напълно изискванията, но напредваме. Популистите ни представят еврозоната като заплаха към суверенитета ни. Представените неотдавна български евромонети доказват, че това не е вярно", заяви Емил Радев.

Той отбеляза, че много от страховете в обществото идват от очакванията за растеж на инфлацията и поскъпване на стоките, но статистиката в държавите, които вече са приели единната европейска валута, показва обратното.

„Ние ще се присъединим по сегашния фиксиран курс. Няма да се налага превалутиране, лихвите по заемите ще се понижат. Икономиката се нуждае от сигурност и предвидимост, което еврото дава", добави той.

Освен това Радев коментира и разработването от ЕЦБ на дигитално евро. Евродепутатът е категоричен, че цифровото евро е смел скок в бъдещето, но не означава край на традиционните банкноти и монети.

ЕЦБ увери: Въвеждането на дигитално евро няма да премахне плащането в брой

„То ще донесе нови възможности, но и нови предизвикателства. Ние обаче споделяме общи ценности и цели, а те са най-верният ни компас. Цифровото евро ще донесе един по-интегриран, иновативен и приобщаващ Европейския съюз“, допълни евродепутатът.

В конференцията участва и подуправителят на БНБ Петър Чобанов, който също беше категоричен, че Цифровото евро ще донесе суверенитет и стабилност в Европейския съюз, а еврото гарантира сигурно, устойчиво и интегрирано бъдеще на целия ЕС.

Чобанов подчерта, че БНБ се стреми да трасира пътя към еврото в координация с Европейската централна банка.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

„Посланието ми е постигането на един всеобхватен съюз, който включва политическа и киберсигурност, дигитализация, зелен преход и задълбочаване на фискалната интеграция“, посочи подуправителят на БНБ.

„Трябва да се положат основите на координирана стратегия и заедност. Така еврозоната може да се разширява с предимствата на цифровото евро. То е авангарден проект на цифровата политика“, добави Петър Чобанов.

Еврокомисарят Марейд Макгинес, която отговаря за въпросите на финансовата стабилност, услуги и за съюза на капиталовите пазари, също беше част от конференцията чрез видеообръщение.

Тя подчерта, че очаква България като 21-ия член на еврозоната.

„Еврото е практично и полезно за хората и бизнеса. Милиони хора използват еврото, надявам се скоро и българите. Причините не са само икономически и финансови, защото еврозоната е символ на обединена Европа", каза тя.

Макгинес посочи, че икономическата сфера се променя и Европа трябва да бъде подготвена за това.

„Европейската комисия предложи регламента за създаване на цифрово евро. Също предлагаме парите в брой като законно платежно средство. Така хората ще имат избор и удобство", добави комисарят.

От своят страна Паскал Донаху, председател на Еврогрупата (министрите на финансите на държавите от Еврозоната), подчерта, че единната европейска валута е символ на обединението на континента.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

Според него цифровото евро е тема с особена важност в момента, разширяването на ЕС и еврозоната ще бъдат главен приоритет в следващите години.

„Въпросът не е дали, а кога България ще се присъедини към еврозоната. Цифровизацията е с висок приоритет в рамките на блока във все по-дигитализирания свят. Работата на ЕЦБ продължава и ще зависи от законодателството в ЕС", допълни Донаху.

Анкети