Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Европа има нужда от засилване на отношенията с гранични пазари като Африка

Анализи

Европа има нужда от засилване на отношенията с гранични пазари като Африка

Европа има нужда от засилване на отношенията с гранични пазари като Африка - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Дългосрочните икономически перспективи на Европа няма да бъдат създадени само от вътрешноевропейски инициативи, а от засилване на отношенията с бързо развиващите се гранични пазари като Африка.

Европа разполага с всички съставки за надежден икономически растеж: силна работна сила от квалифицирани и неквалифицирани работници, стабилен политически климат и лесен за навигация единен пазар.

Очевидният въпрос е защо икономическата експанзия все още е в застой?

По-интересният въпрос е как да се справим с него. Отговорът е, че дългосрочните икономически перспективи на Европа няма да бъдат създадени само от вътрешноевропейски инициативи, а вместо това от нарастващи отношения с бързо разрастващи се гранични пазари като Африка.

Важно е обаче, че използваната дума е "отношения". През вековете Европа е имала много международно присъствие в африканските страни, което не е било близо до справедливи или равноправни отношения.

Не е чудно, че днес виждаме европейски континент, на който липсват регулаторни и финтех връзки с граничните пазари на Африка. Тези пазари са били капитализирани, но не и приоритетни.

Произтичащата от това липса на инфраструктура (не само с граничните пазари, но и в рамките на Европа) прави почти невъзможно за европейските предприятия да разширяват мащаба си в тези страни с лекота.

Това също така пречи на предприятията от тези пазари да разширяват дейността си в Европа като работодатели и данъчно задължени лица.

Предприятията не трябва да разчитат на остарели практики.

Има две причини, поради които в Европа липсва тази инфраструктура: регулаторният арбитраж и остарелите финансови връзки.

Европейските предприятия няма да разширят дейността си на нови пазари без регулаторно изчистване. Когато става въпрос за разширяване на пазара, много европейски предприятия все още са свикнали да правят бизнес само в рамките на ЕС.

Затова те рядко обмислят разширяване на пазарите с изцяло нови регулации, тъй като техните „екипи за нови пазари“, ако изобщо разполагат с такива, имат опит предимно с европейските регулации.

В същото време съществува загриженост относно получаването на подходящи лицензи за дейност. На много места запазването на лицензите или получаването на нови за нови дейности все още зависи от това кого познавате.

Тъй като във времена на по-нисък растеж банките намаляват риска, те също така са склонни да се откажат от дружества с експозиция на гранични пазари и да закрият сметките на „по-рискови“ стартиращи и финтех компании, които носят по-малко приходи.

Накратко, ако не познавате правилните хора, получаването на лицензи за разширяване на дейността ви, запазването на вече издаден лиценз или увереността във възможностите на фирмата ви да поддържа банкова сметка е трудно.

Поправете това и ние ще спечелим.

Що се отнася до финансовите връзки, европейските предприятия продължават да се борят с надеждното ценообразуване на чуждестранната валута, тъй като много европейски предприятия са се почувствали комфортно в единния паричен съюз - където могат да навлизат на нови пазари, без да мислят за валутните операции.

Те също така се затрудняват да работят с плетеницата от играчи, които съществуват на повечето африкански пазари, от телекомуникационни оператори, банки, правителствени централи, агрегатори и доставчици на платежни услуги (PSP).

Прехвърлянето на пари и извършването на плащания към доставчици, доставчици и служители е достатъчно лесно в еврозоната (при условие че бизнесът ви остава банков), но става все по-трудно без партньори.

Европейските банки биха могли да увеличат интеграцията си с международни финтех компании, включително тези в Африка, за да предложат по-добри и по-надеждни цени и плащания за своите бизнес клиенти.

Особено сега, когато африканските финтех компании са изградили финансовата инфраструктура, няма причина извършването на директни плащания от евро в африканска валута или обмяната на валута да бъдат пречка за европейските предприятия.

Това не са лесни за решаване проблеми - но с тях е по-лесно да се започне, ако се стремим да осъществим дългосрочния растеж на Европа.

Най-малкото това са две области, в които незначителните постижения трябва да окажат влияние върху способността на 2024 г. да покаже повече от половин процент ръст на икономическата активност на континента.

Източник: Елизабет Росиело, „Евронюз“.

 

Анкети