Анализи
Финансов журналист: Искът на NEXO е най-големият срещу България, но може да се окаже и най-абсурдният
Компанията NEXO ще види големи затруднения да докажат, че са могли да спечелят това, което им е отнето от българската прокуратурата.
Това прогнозира пред БНР финансовият журналист Стефан Антонов.
„Ще имат сериозни затруднения. Ще видим дали съдът ще даде ход и после дали искът ще е уважен, и в какъв размер. Със сигурност това е най-големият иск срещу България, може да се окаже и най-абсурдният, и да приключи на ранен етап“, очаква Антонов.
Той коментира иска на NEXO срещу България за 3 млрд. долара, след като преди 2 години компанията бе разследвана у нас.
Искът е подаден на 18 януари от компанията за финансови услуги и продукти на базата на криптовалути NEXO в Център за уреждане на инвестиционните спорове към Световната банка във Вашингтон и е за значителни материални и репутационни щети.
На 21 декември прокуратурата прекрати разследването и прекрати наказателните производства срещу ръководителите на компанията Коста Кънчев, Антони Тренчев, Калин Методиев и Траян Николов. Искът е внесен в секретариата на Международния център за уреждане на инвестиционни спорове към Световната банка във Вашингтон.
„За да има довереност на чуждестранните инвеститори, за да стъпят в една държава, има спогодба за защита на чуждестранните инвестиции, известна като Вашингтонската конвенция. По нейната сила чуждестранните инвеститори или държавите могат да се съдят пред Центъра във Вашингтон. По силата на тази Вашингтонска конвенция всеки чуждестранен инвеститор е спокоен, че ако държавата със свои действия или бездействия му причини загуби, ще търси справедливост пред международен безпристрастен арбитраж. На това основание е заведено и делото срещу България“, каза още Стефан Антонов.
„В случая с NEXO, макар че делата са от компании, от голямо значение е кои са крайните собственици. Ако те са българи, ще се окаже, че този център няма юрисдикция. В миналото са падали дела на България. Това предстои да се уточни, арбитражът има сесия и ще се занимава, първо, с допустимостта на иска. Първо, когато се претендира обезщетение, трябва да се докаже, че има щета, съпоставима на обезщетението“, обясни процедурата журналистът.
Той разказа, че на 19 януари 2023 г. NEXO сключва споразумение с главния прокурор на щата Ню Йорк, завел дело срещу тях.
„И те признават със споразумението, че неправомерните им действия са се съдържали в подвеждане и лъгане на инвеститори. Ако подвеждането може да е неволно, лъгането… И за това те плащат глоба 24 млн. долара в щата Ню Йорк и да върнат парите на нюйоркчани, и 5 години да не се търсят пари. Подобно споразумение имат с Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ. Ако вие сте инвеститор от Канада, Швеция, Франция и се чудите дали да инвестирате в предлагане на NEXO, и като видите, че българската прокуратурата не е успяла, а нюйоркската ги е заковала, дали е толкова безспорно това твърдение, след като имат санкция от прокуратурата?“, коментира Антонов.
Кой защитава в такива дела България?
„В последните 2 години бяха направения усилия да се дестабилизира защитата. По Закона за администрацията и още няколко нормативни акта, когато България отговаря пред Арбитража, е МФ и дирекция „Съдебна защита“. България, откакто е страна по Вашингтонската конвенция, се защитава по 16 дела и е спечелила 15. Спестила е над 5 млрд. лева на данъкоплатците като обезщетения. Откакто ПП - ДБ са регистрирани, има четири опита тази дирекция да бъде закрита и да се прехвърли към Министерството на правосъдието - първо Надежда Йорданова, после Асен Василев, но удариха на камък“, каза Антонов.