Анализи
Глобалният IT срив засегна и здравната система на САЩ
Няколко големи болници в САЩ бяха принудени да отменят операции и посещения при лекари на фона на глобалния срив в IT мрежата на 19 юли.
Служители на болници в Ню Йорк и Бостън са нямали достъп до медицински досиета. Затворени операционни зали са провалили плановете за тежко болни пациенти.
„Всеки ден имаме план, който се изготвя много внимателно, за да можем да планираме ресурсите си“, каза един от служителите на засегнатата болнична система в Ню Йорк. „Всичко това е взривено“, подчерта той пред Ен Би Си.
„Цялата болница не работи“, посочи служител на Центъра за борба с рака „Дана-Фарбър“ в Бостън. „Помолиха пациентите да си останат вкъщи днес до второ нареждане, а ние нямаме достъп и до виртуални консултации“.
Болницата Dana-Farber е част от по-голямата болнична система Mass General Brigham. Поради сериозността на срива тя отменя всички операции, процедури и медицински посещения, които не са спешни.
Персоналът не е имал достъп до медицинските досиета на пациентите в продължение на часове.
Подобни сривове не са чужди на сектора на здравеопазването.
През последните няколко години американските болници и други лечебни заведения са подложени на почти постоянни кибератаки от хакери, често с източник от Русия, които се опитват да блокират компютрите на компанията жертва и да поискат плащане в биткойни за код, чрез който работата да бъде възобновена. Болниците, засегнати от рансъмуер, често бързо преминават към офлайн решения за подпомагане на пациентите, като например писане на бележки и рецепти на ръка.
Проблемите в петък се разпространиха далеч извън Бостън.
Центърът за лечение на ракови заболявания Memorial Sloan Kettering в Ню Йорк съобщи, че „системни проблеми“ са накарали лечебното заведение да „спре началото на всяка процедура, която изисква анестезия“.
Други болници обаче или не са били засегнати, или изглежда са имали само незначителни смущения в работата.
Лечебното заведение Grady Memorial в Атланта заяви, че въпреки прекъсванията не е изпитала никакво значително въздействие върху грижите за пациентите.
Медицинският център „Уекснър“ на Държавния университет на Охайо в Кълъмбъс е имал някои проблеми, но всички жизненоважни съоръжения са работили.