Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Икономист: Реалността на кризата е феноменална, тя е историческа, за нея ще пише в учебниците - 27% ръст на храните, 40% ръст в малката потребителска кошница

Анализи

Икономист: Реалността на кризата е феноменална, тя е историческа, за нея ще пише в учебниците - 27% ръст на храните, 40% ръст в малката потребителска кошница

Икономист: Реалността на кризата е феноменална, тя е историческа, за нея ще пише в учебниците - 27% ръст на храните, 40% ръст в малката потребителска кошница - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

„Нарочно нямаме бюджет, защото някой е смятал, че ако няма бюджет, няма да има харчове“, това коментира в предаването „Челюсти“ на Нова нюз икономиста Георги Ангелов.

Той е убеден, че политическата динамика влияе положително на страната ни и припомни очакваните приходи от данък „свръхпечалба” и приходите от транзитния трафик през България.

„Само от глоби за свръхнатоварване ще напълним бюджета“, каза той и допълни, че сме в година на дефлация.

„Ще има по-малко приходи в бюджета, защото няма инфлация, нито висок растеж. Тази година ще бъде трудна”, призна Георги Ангелов. 

Икономистът Кузман Илиев смята, че всеки (управляващ) добавя разходи.

„Ние имахме електроенергия, която захранваше целия регион и с това вкарвахме много приходи. Какво направихме с това политическо безвремие“, запита той и отговори, че „с Плана за възстановяване и устойчивост сме договорили да затворим въглищните си централи, които дават 50-60% от нашия енергиен микс трябва да бъдат де факто затворени“.

Илиев обясни, че ЕК е направила схема за търговия с въглеродни квоти, които унищожават тези централи.

Той оспори мнението на Георги Ангелов, че миналата година имаме най-високата инфлация от времето на Жан Виденов.

„27% ръст на цената на храните, 40% ръст в малката потребителска кошница. Реалността на кризата е феноменална, тя е историческа, за нея ще пише в учебниците”, каза Кузман Илиев.

Според Ангелов централите искат да им плащаме за студения резерв и е имало периоди, в които са били затворени централите, защото не е имало какво да правим произведената електроенергия.

Двамата имаха разминаване дали кризата започва или е свършила.

„Нашите ТЕЦ-ове стават икономически необосновани, защото ЕК има една приумица – схемата за търговия с въглеродни квоти, които намалява и вдига цената им колкото иска и стават над 100 евро. Ние, германците и поляците ще берем големи ядове за това, че тръгваме да се заиграваме с въглищата. Цената на тези квоти е много голяма. Полека лека изкопаемите горива изчезват. Полека лека няма да има вътрешни и международни полети“, каза Илиев.

Той обясни, че Франция и Испания постепенно ще спрат вътрешните си полети, ще преминат на жп. За България това означава, че географски ще се откъснем от Европа, защото нямаме добре изградена инфраструктура.

„В един момент ще трябва да внасяме електроенергия, която ще е дефицитна в цяла Европа”, каза Кузман Илиев и поясни, че колкото повече вятърни и водни електроцентрали правим, толкова повече газови или въглищни централи ще са ни необходими за баланс на електроенергийната система. Иначе цената на тока ще е феноменална“, прогнозира той и посочи, че 4% от цялата енергия е от ВЕИ.

 

Според Ангелов енергийният преход към електрически автомобили е добър за нас. Ядрените централи в Европа се отварят отново, каза той.

Илиев изтъкна и демографските проблеми на страната ни.

„Ние се топим като нация най-бързо в Европа, да не кажа – дори в света. Не се замисляме, че при бай Тошо 1986 г. сме 9,5 млн. души, сега сме 6,5 млн. души, а до края на века сме 3,5 млн. души”, обясни Кузман Илиев.

Анкети