Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Инфлацията през 2023 г.: Експерти прогнозират, че „най-лошото тепърва предстои“, тъй като рецесията се задава

Анализи

Инфлацията през 2023 г.: Експерти прогнозират, че „най-лошото тепърва предстои“, тъй като рецесията се задава

Инфлацията през 2023 г.: Експерти прогнозират, че най-лошото тепърва предстои, тъй като рецесията се задава - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

В световен мащаб инфлацията е най-голямото изпитание пред хората. Тя достигна до нива  невиждани от десетилетия. Вдигнаха се цените на основните стоки и суровини, сред които  храна, отопление, транспорт и пр. И въпреки че пикът може да се вижда, ефектите от това покачване могат да влошат, пише Ройтерс в своя публикация.

Как стигнахме до тук? С две думи: пандемия и война.

Дългият и удобен период на оскъдна инфлация и ниски лихвени проценти приключи внезапно след удара на COVID-19, защото правителствата и централните банки подкрепяха бизнеси и домакинства с трилиони долари.

Това спасително въже предпазваше работниците от борите по труда, предприятията от фалит и цените на жилищата от срив. Но също така измести предлагането и търсенето извън пределите си, както никога досега.

След края на ограниченията заради Ковид-19 до 2021 г., глобалната икономика започна да нараства  с най-бързия си темп след рецесията от 80-те години, всички тези пари от стимули заляха световната търговска система.

Фабриките, които бяха бездействащи, не можаха да се развият достатъчно бързо, за да отговорят на търсенето, правилата за безопасност на COVID причиниха недостиг на работна ръка в търговията на дребно, транспорта и здравеопазването, а бумът на възстановяването предизвика скок в цените на енергията.

Ако това не беше достатъчно, Русия нахлу в Украйна през февруари и западните санкции срещу големия износител на петрол и газ повишиха цените на горивата още повече.

ЗАЩО Е ОТ ЗНАЧЕНИЕ?

Известна като „данък върху бедните“, защото удря най-тежко тези с ниски доходи, двуцифрената инфлация изостри неравенствата в световен мащаб. Докато по-богатите потребители могат да разчитат на спестявания, други се борят да свързват двата края и все по-голям брой хора започват да разчитат на хранителни банки.

С настъпването на зимата в северното полукълбо, този натиск върху разходите за живот ще се засили, тъй като сметките за гориво ще скочат. Работници предприеха стачни действия в различни сектори от здравеопазването до авиацията, за да настояват заплатите да вървят в крак с инфлацията. В повечето случаи те ще трябва да се задоволят с по-малко.

Загрижеността за разходите за живот започна да доминира в политиката на богатите нации. В някои случаи отхвърляйки приоритети, като действията по отношение на климатичните промени.

Въпреки че скорошните спадове на цените на бензина облекчиха част от натиска, инфлацията остава основен фокус за администрацията на президента на САЩ Джо Байдън. Еманюел Макрон -  Франция и Олаф Шолц - Германия увеличават бюджетите на страните си, за да насочат милиарди евро в програми за подкрепа.

Но ако нещата са трудни в индустриализираните икономики, рязко нарастващите цени на храните влошават бедността и страданието в по-бедните страни, от Хаити до Судан и от Ливан до Шри Ланка.

Световната продоволствена програма изчислява, че още 70 милиона души по света са били доближени до гладна смърт от началото на войната в Украйна в това, което тя нарича „цунами от глад“.

КАКВО ОЗНАЧАВА ТОВА ЗА 2023 г.?

Централните банки по света предприеха рязко повишаване на лихвените проценти, за да охладят търсенето и да укротят инфлацията. До края на 2023 г. Международният валутен фонд очаква глобалната инфлация да падне до 4,7% - малко по-малко от половината от сегашното й ниво.

Целта е „меко кацане“, при което охлаждането става без сривове на жилищния пазар, фалити на предприятия или нарастваща безработица. Но такъв оптимистичен сценарий се оказа трудно постижим. Това поне показва опита от минали срещи с висока инфлация.

От шефа на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл до Кристин Лагард от Европейската централна банка все повече се говори, че лекарството за повишаване на лихвите може да има горчив вкус. На всичкото отгоре рисковете около големите несигурности – войната в Украйна, напрежението между Китай и Запада – са изкривени надолу.

Редовната октомврийска прогноза на МВФ беше една от най-мрачните от години, като се посочва: „Накратко, най-лошото тепърва предстои и за много хора 2023 г. ще се почувства като рецесия“.

Анкети