Анализи
Исторически скок за цифровото злато: 16 години, 21 млн. монети, 100 000 долара всяка
Първата криптовалута в света днес е с обща пазарна капитализация от 2.1 трилиона щ.д. и променя бъдещето на световните финанси, BTC е в ТОП 7 на активите с най-голяма пазарна капитализация
Почти 16 години след изкопаването на първия биткойн, днес активът отбеляза стойност от 100 хиляди щ.д. за монета – събитие, в резултат на което общата пазарна капитализация на валутата е 2.1 трлн. щ.д. Това я поставя в краткия списък от само седем актива и компании с пазарна капитализация от над 2 трлн. долара, сред които златото и технологичните гиганти NVIDIA, Apple, Microsoft, Alphabet (Google) и Amazon.
Според Binance, най-голямата борса за цифрови активи в света, се намираме на прага на масово глобално крипто приемане. За това свидетелства ръстът на компании, които добавят биткойн в корпоративните резерви и днес се е превърнал от нишов актив към масов финансов инструмент. Безпрецедентният ръст на актива се дължи и на значителните структурни промени на пазара, като избирането на вероятно прокрипто администрацията на Тръмп и институционалното приемане, подхранвано от успеха на биткойн ETF.
"Изкачването на биткойн до 100 000 долара за монета е доказателство за трайната визия за децентрализирана финансова система и за трансформиращата сила на блокчейн технологията. Това постижение отразява не само устойчивостта на актива, но и колективното доверие и приемане от страна на институционалните инвеститори и инвеститорите на дребно в световен мащаб. Биткойн вече не е нишов актив - той твърдо се е утвърдил като основен финансов инструмент.", коментира Веселин Георгиев, Country Manager на криптоборсата за България.
С широкото приемане, стимулирано от институционалния интерес, корпоративните трезори и финансовите продукти като Биткойн ETF, разказът за Биткойн се измества от спекулативна инвестиция към стратегически актив.
Неотдавнашната промяна в макроикономическите условия изигра значителна роля за биткойн ралито. След като Федералният резерв намали лихвените проценти след продължителен период на затягане и глобалната ликвидност се повиши, капиталът се насочи към активи, възприемани като устойчиви от инфлационната вълна. Биткойнът, с фиксираното си предлагане от 21 млн. монети, се откроява като естествен хедж срещу обезценяване на фиатната валута, което стимулира повишеното търсене.
Въвеждането на Биткойн ETF и, съвсем наскоро, на Биткойн ETF опциите, улесни институционалните инвеститори, което също допринесе значително. Биткойн е готов за по-нататъшна интеграция в основните финансови пазари.