Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Красен Станчев за Бюджет 2023: Разходите са сигурни, приходите не са

Анализи

Красен Станчев за Бюджет 2023: Разходите са сигурни, приходите не са

Според икономиста е добре да се отложи увеличението на разходите - пенсии и заплати

Красен Станчев за Бюджет 2023: Разходите са сигурни, приходите не са - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

 „Разходите са сигурни, приходите не са сигурни. За догодина и за десетина години напред трябва да се запази перспективата или при данъците или при доходите”. Така икономистът Красен Станчев коментира в ефира на NOVA NEWS проекта за Бюджет 2023, който финансовият министър Асен Василев представи днес.

„Ако бях финансов министър щях да отложа увеличаването на разходите, да кажа какво очаквам да се случи и да подпиша едно ясно споразумение за фискална и икономическа стабилност за следващите няколко години - независимо дали ще бъда министър, премиер или член на мнозинството в парламента. Тези неща трябва да бъдат подписани черно на бяло и от всички партийни водачи в тези фракции”, коментира икономистът.

Според Станчев настоящият бюджет трябва да се прави с перспектива поне с три години напред. Станчев изтъкна несигурната обстановка в международен план, визирайки войната на Русия в Украйна. Това може да промени политиката на централните банки.

„Има голяма неяснота в положението на война, в което Русия постави света. Вероятно ще има увеличаване разходите за отбрана в цял свят. Вероятно ще има рискове, които не може да предвидим – използване на тактическо ядрено оръжие, разрушаване на още една централа и на още един язовир. Това са неща, които трудно се предвиждат в момента”, каза Станчев.

Тъй като проектът бе представен снощи на страницата на Министерството на финансите, Станчев коментира тенденциите на числата и каза, че увеличението с 12% на пенсиите е по-високо от тазгодишната инфлация. Повишението на пенсиите може да стане не от 1 юли, а от есента.

„Аз не виждам защо са нужно в момента 12% овеличение. Първо - пенсионерите, като мен сме достаъчно компенсирани. Второ – тези 12% са по-високи от инфлацията за тази година. Трето – това може да стане не от юли, а от есента“, категоричен е икономистът.

Той припомни, че от 1 март 1997 г. до ноември 2020 г. управлението на финансите на държавата е имало ясна политика – „планиране за 3 г. напред, не се правят разходи, за които не е сигурно, че няма да има приходи и скромно харчене до към средата на годината.

„През есента се вижда какво отива в резерва, какво отива до края на годината и какво може да бъде заложено с новия бюджет за следващата година”, обясни Станчев.

Анкети