Анализи
Кристалина Георгиева: Икономическите очаквания за 2024 г. са за не много силен растеж - около 3%
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева с ексклузивно интервю пред CNN. Българката предупреди, че фрагментацията на световната икономика е огромна и ще предизвика намаление на глобалния БВП със 7%. Тя посочи, че прогозната за рецесия в САЩ през изминалата година е била твърде песимистична, предава Нова Нюз.
„В началото на миналата година се опасявахме, че високите лихвени проценти могат да засегнат икономиката толкова силно, че на много места да се появи риск от рецесия. Аз се радвам, че това се оказа една твърде песимистична прогноза. Това, което виждаме днес е, че инфлацията намалява, пазарите на труда остават много стабилни, хората имат работа. Перспективите за тази година са за не много силен ръст, но все пак ще има такъв“, обясни управляващият директор на МВФ.
„Очакваняита за тази и за следващите няколко години са растежът да бъде около 3%. Сравнено с предходното десетилетие, преди пандемията, средният ръст е бил близо 4%. Запазваме положителната перспектива, но производителността е сравнително ниска, а очакванията за растеж са под това, което ни е необходимо за подобряване живота на хората навсякъде по света. Това, което е още по-обезпокоително е, че има страни предимно с ниски доходи, които през последните години изостават все повече, вместо да наваксват. Светът трябва да се обедини, за да бъде по-проспериращ за всички“, допълни Кристалина Георгиева.
По думите ѝ очакванията за икономиката на САЩ са за намаляваща инфлация, което рефлектира и върху лихвените проценти, за които от ФЕД дадоха вече сигнал, че има перспектива да започнат да се понижават. На този фон перспективите за растеж в страната са доста добри, за което сигнализира и стабилният пазар на труда.
„Можем да казам, че икономиката на САЩ днес се основава на т.нар. облекчено кредитиране“, уточни Георгиева и подчерта, че хората в страната ще започнат да усещат нормализиране на цените.
По отношение на социологическите проучвания, които все по-често отчитат негативни обществени нагласи по отношение на икономическата стабилност, Георгиева изтъкна, че причините за това, както в САЩ, така и на други места по света, се коренят в това, че хората в продължения на десетилетия са живяли в условия на много ниска инфлация, която обаче изведнъж драстично и шоково се повиши. Освен това, друг фактор за негативните нагласи са лихвените проценти, които също рязко се повишиха след дълъг период на ниски нива, в някой случаи дори отрицателни.
„Когато свикнеш да взимаш евтини заеми и след това лихвените проценти скочат – това е шок. Разбира се, че те скочиха, за да се справим с инфлацията, но за обикновените хора тези две неща изглеждат като проблеми. Те не могат да разберат, че едното (инфлацията бел.ред.) е проблем, а другото е решението на този проблем. Когато решението наистина проработи и хората ще го усетят, и ще се чувстват по-спокойни. Първо инфлацията намалява, а след това се понижават и лихвите“, обясни Георгиева.