Анализи
Кристалина Георгиева: Новата обща рамка за преструктуриране на държавния дълг дава резултати
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева каза, че консенсусът в дискусиите за изготвяне на нови общи правила за частни и публични кредитори за преструктуриране на държавния дълг става все по голям.
По думите на Георгиева общата рамка за преструктуриране на дълга, поставена от Г-20 е започнала бавно да дава резултати и е обнадеждаващо, че времето за справяне с отделните казуси в отделните държави става все по-малко.
Отхвърлянето на този общ регламент би поставило света в „много по-малко предвидима среда“, отбеляза директорът на МВФ. Според нея са необходими и креативни подходи, включително стъпки за преструктурирането на държавните дългове в контекста на климатичната криза.
По рано тази година по време на пролетните срещи на МВФ и Световната банка, управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева отбеляза, че около 15 % от страните с ниски доходи вече са в „дългова криза“, а почти половината са застрашени да изпаднат в нея.
„Това поражда опасения за потенциална вълна от искания за преструктуриране на дълга - и как да се справим с тях в момент, когато настоящите дела за преструктуриране се сблъскват със скъпоструващи забавяния, като най-скорошният пример е Замбия“, каза тя пред участниците тогава.
Вътрешните закони и съдебните решения могат да уреждат фалитите на дружества и физически лица, но не съществува международен закон за държавите в несъстоятелност. Съществува само хаотичен, ad hoc процес, включващ изработването на мозайка от договорни клаузи, неявни договори, мъчителни преговори и геополитическа целесъобразност.
„Процесът на преструктуриране на дълга трябва да е по-бърз и по-ефективен. Цената на забавянето при постигането на споразумение за преструктурирането на дълговете нанасят сериозни щети за страните кредитополучатели и гражданите им, които най-малко са в състояние да носят този товар“, отбеляза тогава Кристалина Георгиева.