Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. КЗП: Ниските цени при онлайн пазаруването са индикатор, че става дума за фалшив продукт

Анализи

КЗП: Ниските цени при онлайн пазаруването са индикатор, че става дума за фалшив продукт

КЗП: Ниските цени при онлайн пазаруването са индикатор, че става дума за фалшив продукт - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

При онлайн пазаруването потребителите трябва да внимават с ниските цени, защото това е индикатор, че става дума за фалшива стока, предупреди Игнат Арсенов, директор на главна дирекция „Контрол на пазара“ в Комисията за защита на потребителите (КЗП). Той участва в кръгла маса  на тема „Измамите в интернет - новата пандемия“. Събитието е организирано от КЗП, Европейският потребителски център и Патентното ведомство.

Арсенов добави, че фалшивите стоки могат за застрашат здравето. За тях няма подробно описание, няма данни за производителя. Фалшивите продукти освен, че ни ощетяват финансово, защото плащаме 200 лева за продукт, чийто оригинал струва 500 лева, а всъщност стойността на това, което получаваме е 2 евро, носят риск и за здравето ни, каза той.

По думите му при продажбата на фалшивите стоки търговците разчитат, че ще привлекат потребителите с ниската цена.

Арсенов акцентира върху рисковете в социалните мрежи, където често търговците остават анонимни. Освен това през социалните мрежи хора продават продукти, които сами произвеждат, като много често те остават анонимни, защото не се знае кой стои зад никнейма. Тези хора обаче нямат никакви документи за безопасност, добави той.

Според него основният риск при онлайн пазаруването е, че потребителите вярват, че в интернет могат да се случат чудеса и да се намерят нереално евтини стоки, въпреки опасността да получат фалшиви стоки.

От 400 лева, ако дадена стока е намалена на 80 лева, това е нереален търговец, защото такова намаление не е възможно и не е предлагано от легитимен търговец. Това са сайтове, които имитират оригиналните на популярни марки, но във фалшивите липсват контакти на търговеца и може да се плати само с карта. След като потребителят плати, не получава нищо, това са сайтове за измами и ние няма как да открием кой стои зад тях, защото те се хостват в страни извън Европейския съюз, обясни той.

Анкети