Анализи
МАЕ: Светът навлиза в ерата на електричеството
До 2030 г. повече от половината от електроенергията в света ще се произвежда от източници с ниски емисии, но внедряването на чиста енергия „далеч не е равномерно“ в целия свят, заяви в сряда Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Търсенето на петрол, газ и въглища все още се очаква да достигне своя връх до края на десетилетието, което може да доведе до излишък на изкопаеми горива, заяви МАЕ в годишната си прогноза за световната енергетика.
„В историята на енергетиката сме били свидетели на епохата на въглищата и епохата на петрола“, заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
„Сега навлизаме с голяма скорост в епохата на електроенергията, която ще определя световната енергийна система занапред и все повече ще се основава на чисти източници на електроенергия“, каза той.
В доклада се казва, че чистата енергия „навлиза в енергийната система с безпрецедентни темпове“, като през 2023 г. ще бъдат добавени 560 гигавата (GW) мощности от възобновяеми източници.
Според базираната в Париж агенция всяка година в проекти за чиста енергия се влагат почти 2 трилиона долара, което е почти два пъти повече от сумата, изразходвана за доставки на изкопаеми горива.
„Заедно с ядрената енергия, която е обект на засилен интерес в много страни, източниците с ниски емисии ще произвеждат повече от половината от световната електроенергия до 2030 г.“, се казва в доклада.
Но МАЕ отбеляза, че внедряването на чиста енергия „далеч не е равномерно при различните технологии и държави“.
Докладът излиза месец преди Азербайджан да бъде домакин на годишната конференция на ООН за климата - COP29, която ще се проведе в Баку от 11 до 22 ноември.