Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. МВФ: Споровете за дълга в САЩ са ненужни на световната икономика

Анализи

МВФ: Споровете за дълга в САЩ са ненужни на световната икономика

Кристалина Георгиева изрази увереност, че САЩ ще избегнат дефолт

МВФ: Споровете за дълга в САЩ са ненужни на световната икономика - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви, че продължителните вътрешни спорове за тавана на дълга на САЩ са „ненужни“ за световната икономика, но трябва да бъдат решени, предаде АФП.

Георгиева заяви пред Катарския икономически форум, че централните банки трябва да поддържат високи лихвени проценти, за да укротят инфлацията, но през 2024 г. трябва да има подобрение.

Международните пазари бяха изнервени от битката между президента на САЩ Джо Байдън и опозиционните републиканци за лимита на американските заеми, като крайният срок за това е началото на юни.

Някои републиканци поставиха под въпрос дали е необходимо бързо споразумение с американската администрация, за да се предотврати болезнен фалит.

„Историята показва, че САЩ се борят с този условен дефолт“, каза Георгиева, като се позова на минали спорове в САЩ за ограниченията на разходите.

„В последния момент се разрешава кризата и аз съм убедена, че ще видим тази игра пак“.

Но тя добави, че драмата във Вашингтон е „ненужна за световната икономика, която е в такава висока степен на несигурност“.

„Винаги трябва да сме наясно, че рискът е налице“, посочи Георгиева.

Тя заяви, че общата инфлация в много страни е „достигнала своя връх“ заради повишаването на лихвените проценти от страна на централните банки, но „базисната инфлация, най-вече заради много упоритите цени на храните. все още не се понижава така, както би трябвало“.

„Централните банки трябва да запазят курса, защото, ако върнат лихвените проценти преждевременно, тогава напрежението може да се превърне в проблем за растежа за по-дълъг период от време“, каза тя.

„Лихвените проценти са високи, те ще останат високи за по-дълго време, но очакваме 2024 г., началото на 2025 г., картината да се промени“.

Анкети