Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. ОАЕ инвестира между 30 и 50 млрд. евро в гигантски център за данни във Франция

Анализи

ОАЕ инвестира между 30 и 50 млрд. евро в гигантски център за данни във Франция

ОАЕ инвестира между 30 и 50 млрд. евро в гигантски център за данни във Франция - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Между 30 и 50 милиарда евро. Толкова се готвят да инвестират Обединените арабски емирства във Франция, като построят гигантски център за данни.

Това стана ясно по време на първия ден на световната среща на върха за изкуствения интелект (ИИ) в Париж, в момент, когато страната се стреми да стане европейски лидер в тази област. Този център за данни, с изчислителен капацитет до един гигават, ще бъде част от „кампус“, фокусиран върху ИИ, най-големият в Европа, според Елисейския дворец. Това представлява инвестиция в размер на „30 до 50 милиарда евро“, като част от споразумение за партньорство, подписано в присъствието на френския президент Емануел Макрон и неговия колега от ОАЕ Мохамед бен Зайед ал-Нахаян.

Кампусът ще бъде разработен от „консорциум от френско-емиратски шампиони“, по-специално от инвестиционния фонд MGX, който е подкрепен от Обединените арабски емирства. Местоположението му все още не е определено.

Освен това френският министър по въпросите на изкуствения интелект Клара Шапаз обяви, че 35 обекта са „готови за използване“ за разполагане на нови центрове за данни във Франция. Те ще заемат около 1200 хектара и местоположението им ще бъде разкрито в началото на следващата седмица.

Срещата на върха, която се провежда под съвместното председателство на Франция и Индия ще продължи до 11 февруари, започна в инженерното училище Polytechnique с двудневни кръгли маси. Срещите ще продължат в на 8 и 9 февруари, като ще бъдат посветени на ИИ в културата.

Това ще бъде последвано от дипломатически обмен на 10 и 11 февруари, който трябва да доведе до „декларация за споделена решимост за постигане на напредък“, според Ан Буверо, специален пратеник на френския президент за срещата на върха.

Очаква се на срещата да присъстват около 100 държави, сред които вицепрезидентът на САЩ Джеймс Дейвид Ванс, китайският вицепремиер, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и германският канцлер Олаф Шолц.

Все още не е ясно дали ще присъства Илон Мъск или Лян Уенфън, основател на най-новия стартъп в центъра на вниманието - китайската компания DeepSeek, с която Елисейския дворец води „разговори“.

На 11 февруари ще бъде организиран и „бизнес ден“ в Station F - инкубатор за стартиращи предприятия, основан от френския милиардер Ксавие Нил, който сам е технологичен играч.

„ИИ трябва да се премести от изследователските лаборатории в реални институции. За да може ИИ наистина да служи на обществото, се нуждаем от силни връзки между академичните среди, индустрията и предприемачеството“, каза Клара Шапаз.

„Най-важното нещо, което бих искал да видя като резултат от тази среща на върха, е да се гарантира, че платформите за ИИ, които ще бъдат широко използвани в бъдеще, ще бъдат с отворен код“, заяви французинът Ян Лекун, ръководител на изследователската лаборатория Meta AI.

Освен че защитава тези модели, чийто код се оповестява публично, за да могат изследователите и предприемачите да ги използват, той е против въвеждането на „регулации, които забавят научния прогрес“.

Йошуа Бенгио, носител на наградата „Тюринг“ за 2018 г. , който е един от водещите световни изследователи на ИИ заяви, че е „оптимист“ за резултатите от срещата на върха.

Целта е „да накараме лицата, вземащи решения на високо обществено равнище, да отделят част от вниманието си за обсъждане на полезните и опасните страни на ИИ“, каза той от École Normale Supérieure, където представя първия международен доклад за безопасността на тази технология.

По повод появата на DeepSeek и обявяването на план за финансиране от 500 млрд. долара от страна на САЩ за развитие на инфраструктури за ИИ, Ан Буверо каза селдното:

„Неотдавнашният разговор за ИИ, с обявяването на Съединените щати, от една страна, и Китай, от друга, смятаме, че по-скоро засилва гласа, който Франция носи, а именно глас с талант, с отворен код“

Анкети