Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. ООН и ЕС: 258 млн. души от 58 държави са били изправени пред остра продоволствена несигурност през 2022 г.

Анализи

ООН и ЕС: 258 млн. души от 58 държави са били изправени пред остра продоволствена несигурност през 2022 г.

По данни на Глобалната мрежа срещу продоволствени кризи, цените на храните и енергията в световен мащаб остават доста над нивата отпреди Covid пандемията

ООН и ЕС: 258 млн. души от 58 държави са били изправени пред остра продоволствена несигурност през 2022 г. - Tribune.bg
Снимка:
© Global Network Against Food Crises

Глобалната мрежа срещу продоволствени кризи (Global Network Against Food Crises или GNAFC), основана от Европейския съюз и Организацията на обединените нации, публикува в сряда своя годишен доклад, в който се посочва, че цените на храните, торовете, енергията и товарите остават „доста над нивата отпреди коронавирусната пандемия“, въпреки че те спаднаха донякъде от върха, достигнат след нахлуването на Русия в Украйна в края на февруари 2022 г.

В доклада се казва, че в света 258 милиона души са били изправени пред високи нива на остра продоволствена несигурност през 2022 г. (спрямо 193 милиона през 2021 г.), като войната в Украйна е имала „много голямо въздействие“ върху глобалните хранителни системи в допълнение към негативните фактори от Covid пандемията и екстремните метеорологични условия, предава БНР.

Руската военна инвазия се е отразила негативно върху производството и търговията с горива, торове и основни хранителни стоки, като конфликтът също таке е наруши селскостопанското производство и търговията в Черноморския регион, което е допринесло за високите и нестабилни международни цени на храните през миналата година. Въздействието на конфликта върху международните цени на храните беше частично смекчено от Черноморската инициатива за зърно и инициативата ЕС за солидарност. Така например Украйна е успяла да изнесе повече от 58 милиона метрични тона зърно, маслодайни семена и свързани стоки между май 2022 г. и края на март 2023 г., което спомогна за спадането на исторически високите световни цени на храните, се посочва в доклада на Global Network Against Food Crises.

GNAFC посочва, че индексът на цените на храните на Организацията на обединените нации по прехрана и земеделие (FAO) показва спад за 12 последователни месеца от достигнатото рекордно високо ниво през март 2022 г. Въпреки това цените на храните остават доста над нивата от преди войната в Украйна и отпреди пандемията. Неотдавнашен доклад на Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD) също така подчерта, че развиващите се страни са се възползвали най-много от инициативата, подкрепяйки продоволствената сигурност сред най-уязвимите.

„Икономическата устойчивост на бедните страни обаче драстично е намаляла и сега те са изправени пред продължителни периоди на възстановяване и по-малка способност да се справят с бъдещи шокове“, уточнват от GNAFC.

Анкети