Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Падения и възходи: Търговските войни и отражението им на фондовите пазари

Анализи

Падения и възходи: Търговските войни и отражението им на фондовите пазари

Падения и възходи: Търговските войни и отражението им на фондовите пазари - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Азиатските и европейските пазари се опитваха да се възстановят от срива, предизвикан от митата през предходния ден. Въпреки това предупреждението на Доналд Тръмп за нови мита срещу Китай и обещанието на Пекин да се „бори докрай“ породиха опасения за разрастване на търговската война, предаде АФП.

Китай ще се бори докрай срещу евентуални 50% мита, наложени от САЩ

Акциите в целия свят се сринаха, откакто президентът на САЩ представи мащабни налози срещу съюзници и опоненти, нарушавайки търговските норми, предизвиквайки разговори за глобална рецесия и заличавайки трилиони от оценките на компаниите.

Очаквано: Европейските фондови пазари се сринаха (ДОПЪЛНЕНА)

Срив на азиатските пазари (ОБНОВЕНА)

Инвеститорите се борят да възстановят част от загубите, докато се опитват да преценят възможността Вашингтон да смекчи някои от митата. На фондовата борса в Токио се търгуваше с ръст от над 6 % - възстановявайки голяма част от спада на 7 април - след като японският премиер Шигеру Ишиба проведе разговори с Тръмп.

Въпреки това заплахата на американския лидер да наложи на Китай допълнителни 50-процентни мита - в отговор на 34-процентните ответни мерки - повиши шансовете за катастрофално противопоставяне между двете икономически суперсили.

Тръмп заяви, че ще наложи допълнителните налози, ако Пекин не се вслуша в предупреждението му да не отвръща на митата му.

Китай отвърна, че „никога няма да приеме“ подобен ход и нарече потенциалната ескалация „грешка“.

Ако Вашингтон „настоява за тарифна и търговска война, Китай определено ще се бори докрай“, заяви говорителят на китайското външно министерство Лин Дзиен.

„Натискът, заплахите и изнудването не са правилният начин за справяне с Китай“, каза той.

В светлината на сътресенията, обхванали пазарите, Тръмп каза на американците „да бъдат силни, смели и търпеливи“.

Докато несигурността властваше, инвеститорите на повечето пазари се възползваха от възможността да приберат някои поевтинели акции.

Nippon Steel се покачи с 6%, след като Тръмп започна преразглеждане на предложеното от него поглъщане на US Steel, което беше блокирано от предшественика му Джо Байдън.

Хонконг нарасна с близо 2%, но не успя да възстанови загубата от 7 април от над 13%, която беше най-голямото еднодневно отстъпление от 1997 г. насам. 

Шанхай се повиши с 1,6%, след като Китайската централна банка (КЦБ) обеща да подкрепи основния държавно подкрепен фонд Central Huijin Investment в опит да поддържа „гладкото функциониране на капиталовия пазар“.

Възстановяване: Азиатските индекси със сериозен ръст, след вчерашния срив

Лондон, Париж и Франкфурт отвориха с повишение, след като на 7 април спаднаха с повече от 4%.

След спада на борсите: Европейските индекси тръгнаха нагоре

Повишенията последваха не толкова болезнения ден на Уолстрийт, където S&P и Dow се понижиха, но намалиха по-ранните си загуби, докато Nasdaq се повиши.

Уолстрийт стартира новата търговска седмица отново с рязък спад

Цените на петрола също си отдъхнаха, като поскъпнаха с повече от един процент.

Обрат с цените на петрола

Анализаторите предупредиха, че нещата могат да се влошат.

„Ако нито едно от обявените мита не бъде отменено чрез сключване на сделки през следващите около четири седмици, световната икономика рискува да навлезе в криза от типа на „шока от цената на петрола“ до средата на годината“, заяви Винченцо Веда, главен инвестиционен директор в DWS.

Крис Уестън от Pepperstone заяви, че е малко вероятно Китай да се откаже от контрамерките си, „така че приемаме висок риск Тръмп да последва с допълнителна 50-процентна митническа ставка“.

И главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън заяви пред акционерите: „Не съм съгласен с това: „Дали менюто от мита ще предизвика рецесия, остава под въпрос, но то ще забави растежа“ и вероятно ще увеличи инфлацията.

Анкети