Анализи
Първенци по безработица: В област Монтана средно 20 души се борят за едно работно място
Tърсенето продължава значително да превишава предлагането и в областите Видин, Шумен и Търговище
Областите Видин, Монтана, Шумен и Търговище са сред първенците по безработица в страната. Tърсенето продължава да превишава предлагането, отчитат от Агенцията по заетостта, предава Нова тв. Статистиката показва, че в област Монтана средно 20 души се борят за едно работно място. Голяма част от безработните обаче са без квалификация. В страната най-много хора се търсят в индустрията, следвана от търговията и транспорта. И на фона на всичко това през следващите 12 месеца българският бизнес ще има нужда от над 260 000 работници и специалисти според проучване на Агенцията по заетостта.
Вече половин година Даниела от Берковица си търси работа по специалността. „Аз съм инженер-технолог по хлебопроизводство. И не си намирам работа. Частните хлебопроизводители не искат технолози. Искат работници“, споделя Даниела Каменова, безработна.
И Надежда от Монтана е безработна и е пред вратите на Бюрото по труда. „Шивачки, повечето търсят, магазинерки. Парите са малко“, твърди тя.
В една от най-големите фирми в Монтана, в която произвеждат метални и пластмасови изделия, от месеци си търсят квалифицирани работници. „Скоро ще стане почти половин година откакто търсим механици. Имаме три свободни позиции. Това причинява доста неудобство на колегите, които в момента работят, но не достигат кадрите и ни трябват. От няколко месеца търсим и машинни инженери…не е лесно, няма ги на пазара“, подчертава Красимира Петрова, управител.
Според Агенцията по заетостта в Монтана безработицата намалява спрямо предходните месеци. „Преобладаващо се търсят работници, които са в металообработване, оператор на металообработващи машини, оператор на машини за безалкохолни напитки. Доста свободни места имаме за шивачи, кредитни специалисти, шлосер“, твърди Светла Узунова, директор Бюро по труда- Монтана
Международно проучване показва, че хората най-често сменят работата си заради заплащането.