Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Преди 1 август: Как вървят преговорите на САЩ с ключови партньори за митата

Анализи

Преди 1 август: Как вървят преговорите на САЩ с ключови партньори за митата

Преди 1 август: Как вървят преговорите на САЩ с ключови партньори за митата - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС/АРХИВ

Преговорите на САЩ с ключови търговски партньори за митата се ускориха, докато икономиките се надпреварват да избегнат по-високи мита преди крайния срок на 1 август.

Много от тези увеличения на митата бяха част от пакет, обявен за първи път през април, съгласно който десетки икономики трябва да се сблъскат с по-високи такси – над 10% – върху търговските си излишъци със Съединените щати.

Два пъти отлаганият краен срок за влизане в сила на митата е петък, 1 август.

Но Вашингтон разшири групата от цели, срещу които са насочени тези мита, като обяви споразумения с Европейския съюз, Великобритания, Виетнам, Япония, Индонезия и Филипините.

Споразумението с ЕС, обявено на 27 юли, предвижда 15% митническа ставка върху европейския износ за САЩ, което е по-малко от 30-те процента, с които Тръмп заплашваше по-рано.

Какъв е статутът на другите търговски преговори на САЩ?

Южна Корея: Засилен натиск

Сеул се опитва да постигне споразумение с Вашингтон, тъй като успехът на Токио в сключването на споразумение „засили натиска върху Южна Корея“, заяви източник от правителството.

Местните медии съобщиха, че Сеул се готви да предложи инвестиции за над 100 милиарда долара като част от по-широко споразумение, в което се очаква да участват големи компании като Samsung и Hyundai Motor. Южнокорейското правителство не потвърди тази информация.

Но южнокорейски официални лица са очертали предложения за задълбочаване на сътрудничеството в сектори като корабостроене, полупроводници и батерии.

Съветникът по националната сигурност Уи Сунг-лак каза, че двете страни са в „последната и най-решаваща фаза на преговорите“ за отмяна на предложеното от Тръмп 25% мито.

Индия: Предпазлив оптимизъм

Индийският министър на търговията Пиюш Гоял заяви пред Bloomberg Television, че е оптимист, че страната му може да постигне споразумение със САЩ, за да избегне заплахата от 26% мито от Вашингтон.

Гоял настоя, че няма спорни въпроси в отношенията между САЩ и Индия или в търговските преговори, и поясни, че имиграционните правила – включително тези за визите H-1B за квалифицирани работници – не са били обсъждани по време на преговорите.

Въпреки изявлението на Гоял, местните медии съобщиха, че перспективите за сключване на временно споразумение преди 1 август са намалели.

Тайван: Упорита работа

Тайванският премиер Чо Джунг-тай каза на 24 юли, че властите „работят упорито“ по преговорите, на фона на опасения, че неблагоприятно ниво на митата може да засегне икономиката на самоуправляващия се остров.

Вицепрезидентът Хсао Би-ким заяви, че преговорният екип на Тайпе „работи почти 24 часа в денонощието, за да постигне търговски баланс и да защити индустриалните интереси на Тайван, а дори и да задълбочи сътрудничеството“.

Канада, Мексико: Неяснота около споразумението

Въпреки че Канада и Мексико бяха пощадени от „реципрочните“ мита, обявени от Тръмп през април, стоките от двете страни, влизащи в САЩ, като цяло подлежат на отделно мито от 25%, ако не попадат в обхвата на Северноамериканския търговски пакт.

Тази цифра ще скочи до 30% за Мексико от 1 август, докато нивото за Канада е фиксирано на 35%.

Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум съобщи, че нейната администрация „прави всичко възможно“, за да избегне митата, и че ще разговаря с Тръмп, ако е необходимо, за да се опита да постигне споразумение.

Тръмп обяви на 25 юли, че досега няма споразумение с Канада.

Бразилия: Политически характер

Бразилия се готви за виртуално търговско ембарго върху самолетите, зърнените култури и други стоки, ако заплахата от Тръмп за 50% мито върху износа ѝ влезе в сила на 1 август.

САЩ имат търговски излишък с най-голямата икономика в Латинска Америка, за която първоначално не се очакваше да бъде обложена с по-високи мита по плана на Тръмп за „реципрочни“ мита.

Тръмп не се опитва да скрие политическата мотивация за налагането на санкции на Бразилия, позовавайки се на съдебен „лов на вещици“ срещу своя десен съюзник, бившия президент Жаир Болсонаро, когато обяви митническата ставка.

Политическият характер на спора прави сключването на споразумение в последния момент малко вероятно.

Анкети