Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. При излизане на САЩ от СЗО: Здравната организация ще загуби 1/5 от бюджета си

Анализи

При излизане на САЩ от СЗО: Здравната организация ще загуби 1/5 от бюджета си

При излизане на САЩ от СЗО: Здравната организация ще загуби 1/5 от бюджета си - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, с който започва процесът на изтегляне на страната от Световната здравна организация (СЗО).

„Оооо, това е важно“, каза новоизбраният президент на САЩ, докато разглеждаше документа, след като се върна в Белия дом. Това беше един от десетките укази, под които той положи подписа си в първия ден от встъпването си в длъжност.

За втори път Тръмп нарежда САЩ да напуснат СЗО.

Тръмп беше критичен към начина, по който международният орган се справи с Ковид-19, и започна процеса на изтегляне от базираната в Женева институция по време на пандемията. По-късно президентът Джо Байдън отмени това решение.

„Те много силно искаха да се върнем, така че ще видим какво ще се случи“, каза Тръмп в Овалния кабинет, визирайки СЗО, като може би намекна, че САЩ може в крайна сметка не се отказват от организацията на всяка цена.

В заповедта се казва, че САЩ се оттеглят „поради лошото справяне на СЗО с Ковид-19, възникнала в Ухан, Китай, и други глобални здравни кризи, неспособността ѝ да приеме спешно необходимите реформи и неспособността ѝ да демонстрира независимост от неправомерно политическо влияние на държавите - членки на СЗО“.

В указа се казва също, че оттеглянето е резултат от „несправедливо обременителни плащания“, които САЩ са направили на СЗО, която е част от ООН.

Преди няколко години Тръмп критикуваше организацията за това, че е твърде „китайско ориентирана“ в борбата си с пандемията.

Той обвини СЗО, че е била пристрастна към Китай в начина, по който е издавала насоки в критичната ситуация в международен план.

При администрацията на Байдън САЩ продължиха да бъдат най-големият финансов донор на СЗО и през 2023 г. осигуриха почти една пета от бюджета на агенцията, който възлиза на общо около 6,8 млрд. долара.

Възможно е финансирането да изчезне почти веднага и не е ясно дали други държави ще се включат, за да запълнят празнината.

Оттеглянето на САЩ би могло да окаже въздействие върху способността на СЗО да реагира на извънредни ситуации като епидемия от ебола или MPOX - да не говорим за друга пандемия от типа на Ковид-19.

Експерти в областта на общественото здравеопазване предполагат, че ако бъде отхвърлен напредъкът в борбата със заразните болести като малария, туберкулоза, ХИВ и СПИН, това може да има и други последици за здравето на американците.

Ашиш Джа, който е работил като координатор на борбата с Ковид-19 при президента Байдън, предупреди, че напускането ще „навреди не само на здравето на хората по света, но и на лидерството и научните постижения на САЩ“.

„Това е катастрофално президентско решение. Оттеглянето е тежка рана за световното здравеопазване, но още по-дълбока рана за САЩ“, заяви пред Би Би Си Лорънс Гостин, експерт по глобално обществено здраве и професор от университета в Джорджтаун.

Съществуват и опасения, че оттеглянето на Америка в крайна сметка може да отвори вратата за по-голямо, а не за по-малко китайско влияние върху световния орган.

Според някои специалисти този ход обаче може да предизвика реформи в работата на СЗО, което ще означава, че тя ще отговаря по-добре нуждите на общественото здраве по света. Ако това се случи, то може да е достатъчно, за да изкуши САЩ да се върнат в състава на организацията.

Анкети