Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Прибалтийска държава се превърна във водещ център за финтех компании

Анализи

Прибалтийска държава се превърна във водещ център за финтех компании

Прибалтийска държава се превърна във водещ център за финтех компании - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Литва, малка, но динамична страна в Прибалтика, бързо се превръща в един от водещите финтех центрове в Европа и в света. Дом на компании като Vinted и Nord Security, страната предлага редица първокласни съоръжения за финтех компании, както местни, така и чуждестранни, които искат да създадат база там, съобщава „Евронюз“.

С население от 2,8 млн. души Литва е една от по-малките държави в Европа, особено в сравнение със западноевропейски сили като Германия, Обединеното кралство, Франция и Испания.

Въпреки това тя бързо се утвърди като страна, която е много по-силна от останалите, когато става въпрос за развитие и подкрепа на стартиращи предприятия, особено на финтех.

Литовските стартъпи са най-бързо развиващите се в Прибалтика през миналата година, според доклада „Литовска стартъп екосистема 2023“.

Между 2018 г. и 2023 г. общата стойност на предприятията на стартъпите в страната се е повишила 7,1 пъти. За сравнение, в Прибалтика този показател е 2,7x за този период, докато в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) той е 3,6x.

Сред страните от Централна и Източна Европа Литва също така зае второто място по финансиране с рисков капитал през миналата година, набирайки 292 млн. евро.

Гинтаре Наракиене, бивш ръководител на Startup Lithuania, заяви: „През 2023 г. стартъп екосистемата на Литва продължи да се развива стабилно, утвърждавайки се като един от най-обещаващите и динамични стартъп хъбове в региона.“

Освен Vinted и Nord Security, в страната има и редица нови компании като Argyle, CityBee и PVcase. Те са оценени на стойност между 200 млн. и 1 млрд. евро.

Някои от другите бързоразвиващи се компании, оценени на по-малко от 200 млн. евро, включват Affise, Whatagraph и BitDegree. Впечатляващ ръст отбелязват и Hostinger, Bored Panda, Omnisend и Kilo Health.

Само в столицата Вилнюс през 2023 г. е имало над 170 финтех стартъпа, чиято обща стойност е била около 1,8 млрд. евро. Те са привлекли рисков капитал на стойност приблизително 228 млн. евро през 18-те месеца до февруари 2024 г. Някои забележителни финтех стартъпи, базирани във Вилнюс, са Amlyze, Kevin, TransferGo и HeavyFinance.

Тези финтех компании обхващат различни отрасли като финансово управление, плащания, ипотеки и кредитиране, регулаторни технологии, криптовалути, управление на богатството, застраховане, групово финансиране и др.

Една от основните причини, поради които Литва привлича толкова много финтех компании, е високото качество на талантите, с разнообразен набор от висококвалифицирани служители.

Литва също така дава приоритет на удовлетвореността и благосъстоянието на служителите, което е довело до създаването на здравословна, добре развита работна среда, в която се отдава голямо значение на баланса между професионалния и личния живот и психичното здраве. Като такива те са в състояние да постигат по-добри резултати, което води и до по-лесно задържане на служителите.

Горният подход намира особено добър отзвук сред по-младите работници, които съставляват по-голямата част от работната сила на финтех компаниите в Литва.

Ангажираността на служителите се вижда и в дизайна на офисите - ярки цветове, модерен дизайн и отворени, работещи помещения. Може би не е изненадващо, че Литва спечели и първото място за най-щастлива страна в света за хората под 30 години, според Доклада за световното щастие за 2024 г.

Силна държавна подкрепа и инициативи

Литва предлага силна система за държавна подкрепа за финтех компании, които се създават в страната, както и няколко инициативи, чрез организации като Startup Lithuania, част от Агенцията за иновации на Литва, Invest Lithuania, Go Vilnius и Vilnius Techfusion, наред с няколко други.

Това включва свързване на различни основатели на стартиращи компании, провеждане на програми за ускоряване и семинари, както и предлагане на схеми за поддръжка, консултации и много други.

Тези агенции също така предоставят цялата информация, необходима на бизнеса, преместване на служители, основатели, инвеститори и посетители, за да създадат компания или да се преместят частно във Вилнюс. Кадрите получават помощ как и къде да намерят апартамент или къща, добри училища, данъчни и правни въпроси, услуги по преместване и много други.

Агенции като Vilnius Techfusion също свързват различни страни в секторите на финтех, науките за живота, информационните технологии и разработката на игри.

Лесно правене на бизнес

Международният индекс на данъчна конкурентоспособност за 2024 г. (ITCI) поставя Литва на пета позиция по този показател. Не само това, но Индексът за възприятие на благоприятния за бизнеса град от Emerging Europe короняса Вилнюс за най-благоприятния за бизнес град в развиваща се Европа.

Това се основава на фактори като набор от таланти, качество на живот, бизнес климат, свързаност и инфраструктура, марка, развитие на интелигентен град, икономически потенциал и подкрепа на местните власти.

Литва също е на четвърто място в Европейския съюз по средна скорост на интернет, според Invest Lithuania, и е много удобна за дистанционна работа.

Вилнюс е класиран на осмо място в света за дистанционна работа, с 20 съвместни работни пространства, като същевременно е и третият в световен мащаб за онлайн сигурност.

Анкети