Анализи
Приложение нон грата - TikTok със забрана за използване от няколко държави
Притежаваното от Китай видео приложение TikTok е изправено пред забрани от няколко западни правителства, които казват, че платформата представлява риск за националната им сигурност.
Какво означава това за бъдещето на TikTok - социалната мрежа, която има повече от един милиард потребители по целия свят?
САЩ, ЕС, Канада и Германия забраняват на служителите в администрацията да инсталират и използват приложението на компютрите и телефоните си. Причината за това са съмненията, че социалната мрежа се използва от Китайското правителство за шпионаж.
От Китай заявиха, че това категорично не отговаря на истината и ще отговорят „подобаващо“ на западните рестрикции.
Тук обаче идват въпроса защо Китай е толкова чувствителен на тема забрана на TikTok? В самата държава потребителите не могат да използват редица западни приложения, сред които и най-големите социални мрежи – Facebook, Twitter и YouTube.
Освен това самият TikTok е с редица банове в самия Китай. Приложението не може да изтекли на много места, е може, но е необходимо да се премине през редица сложни стъпки. Щом приложението няма проблеми със сигурността, защо има бан за него в самия Китай? Въпрос, чийто отговор все още не е даден.
TikTok се прмести в Сингапур
За да не бъдат подложени от санкции от Запада все повече технологични компании се регистрират да оперират в Сингапур. Това вече направи и TikTok. Това е един от опитите на компанията създател на приложението ByteDance, с които се опитва да увери ползвателите си, че не се занимава с незаконни дейности. Компанията преструктурира бизнеса си, за да гарантира сигурността и да спечели доверието на потребителите. По-думите на създателите на приложението то не събира повече и по-различни данни от тези, които събират WhatsApp и Snap Chat.
Обвиненията в шпионаж
През последните няколко години не спират да валят обвиненията, че приложението се използва за следене и шпиониране. В края на декември миналата година бяха оповестени данните от разследване, в което се посочва, че именно Tik-Tok е шпионирало журналисти от Forbes. Компанията твърди, че това не е така.