Анализи
Прогноза: Международните пазари ще задържат сегашните нива на цените на газа до март 2023 година
„Международните пазари показват тенденция на задържане на цените на газа. Очакването е те да се задържат на тези нива не само през януари, но и през февруари и март“, коментира за БНР Кирил Темелков, заместник-председател на Българската газова асоциация и бивш изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“.
„Тази прогноза изглежда дори оптимистична спрямо очакванията от лятото. Оказа се, че зимата за момента е с по-ниски ценови нива, отколкото лятото. Това не сме го имали много години. В нашия регион предлагането на газ в момента е достатъчно, покрива изцяло потреблението“, допълни още Темелков.
„Цените са доста високи в сравнение с нивата отпреди година-две. Не се вижда перспектива в следващата една година цените драстично да се коригират, но очакването е след около две години, от 2025-2026 г. цените значително да се понижат, глобално, на всички международни пазари, респективно за България, която следва международните цени, макар и неправопропорционално“, коментира Кирил Темелков.
Битовите потребители на газ не са голяма част от пазара, но не трябва да се пренебрегват, заяви Кирил Темелков по темата компенсации за битовите потребители на газ.
„За развитието на газовия пазар е съществено да има трайно желание на хората да преминават към газифициране, което дава много по-чиста среда през зимата. Заради очакваните високи цени на газа хората трайно започват да търсят алтернативи – дърва за огрев, електричество“, посочи Кирил Темелков.
„Ако има политика за трайно компенсиране на цената на газа, хората биха приели този енергиен източник за отопление през зимата. Когато цената падне, тогава вече няма да се налага тази компенсация да се прави, но ще имаме трайно и устойчиво развитие на това потребление в страната. Не всички могат да минат на дърва, някои минават на електричество, което не е по-евтино от газа, отбеляза Темелков.
„Не са обявени детайли какво точно е договорено с Турция“, каза още Кирил Темелков относно дългосрочния договор с Турция, анонсиран от министъра на енергетиката Росен Христов.
„Това е вариант за диверсификация и като маршрут, и като източници, защото Турция има множество входни точки за газ и доставя от различни източници“, посочи още той.