Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Производството в Китай се забавя през март, но ръстът в секторите на услугите и строителството достига 12-годишен връх

Анализи

Производството в Китай се забавя през март, но ръстът в секторите на услугите и строителството достига 12-годишен връх

Производството в Китай се забавя през март, но ръстът в секторите на услугите и строителството достига 12-годишен връх - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Производствената активност в Китай се е забавила през март, докато ръстът в секторите на услугите и строителството е достигнал 12-годишен връх, сочат официални данни, цитирани от АФП.

Втората по големина икономика в света бавно се възстановява, след като през 2022 г. отбеляза един от най-слабите си ръстове от десетилетия насам.

Официалният индекс на мениджърите по поръчките в промишлеността (PMI) надмина очакванията, но спадна до 51,9 през март от 52,6 през февруари, сочат данните на Националното статистическо бюро (НСБ). Индексът е ключов показател за производството в китайските заводи.

Анализаторите, анкетирани от Блумбърг, очакваха индустриалната активност през март да достигне 51,6%, след като през февруари беше отчетено най-високото показание от повече от десетилетие, тъй като фабриките се върнаха към нормална работа след рязкото увеличаване на случаите на Ковид-19.

Официалният непроизводствен PMI индекс, който измерва растежа в секторите на услугите и строителството, се повиши до 58,2 през март - най-високото ниво от май 2011 г. - и се повиши спрямо 56,3 през февруари.

„Индексът PMI показва, че икономическото възстановяване на Китай върви по план“, заяви Джан Живей“, главен икономист в Pinpoint Asset Management.

„Разширяването на дейностите в сектора на услугите е особено силно... Силната инерция вероятно ще продължи и през следващите месеци.“

В страната се наблюдава рязко нарастване на търсенето на туристически, развлекателни и други развлекателни услуги, които бяха ограничени за близо три години по време на пандемията.

Новият премиер на Китай Ли Цян заяви, че икономиката показва „силна инерция“ въпреки предизвикателната глобална среда, като обеща по-голяма подкрепа за бизнеса.

Пекин си е поставил за цел да постигне икономически растеж от около пет процента за тази година, което е една от най-ниските стойности от десетилетия насам - цел, за която Ли предупреди, че няма да бъде „лесна“.

Анкети