Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Рецесия: Японската икономика се свива заради слабо вътрешно потребление

Анализи

Рецесия: Японската икономика се свива заради слабо вътрешно потребление

Рецесия: Японската икономика се свива заради слабо вътрешно потребление - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Икономиката на Япония неочаквано се сви заради слабото вътрешно потребление, което доведе до рецесия в страната и я накара да отстъпи позицията си на третата по големина икономика в света на Германия.

Брутният вътрешен продукт (БВП) се е свил с 0,4% на годишна база през последните три месеца на 2023 г., съобщи службата на кабинета на 15 февруари, след като се е свил с 3,3% на годишна база през предходното тримесечие. Рецесията обикновено се определя като две последователни тримесечия на икономическо свиване.

Спадът беше доста под пазарните прогнози. Икономисти, анкетирани от Си Ен Ен, очакваха БВП да нарасне с 1,4% на тримесечна база на годишна база през месеците от октомври до декември.

Данните потвърждават, че през миналата година японската икономика е била четвъртата по големина в света след Германия в доларово изражение.

Япония отстъпи пред Германия: Европейската държава вече е трета по големина икономика в света

Вътрешното търсене беше особено слабо. Всички основни категории на вътрешното търсене, включително потребителските разходи, бяха отрицателни. Само външното търсене, което се обхваща от износа на стоки и услуги, имаше положителен принос.

Частното потребление, което представлява половината от икономиката, се понижи с 0,9% на годишна база през четвъртото тримесечие, тъй като японските потребители се бориха с по-високите цени на храните, горивата и други стоки. Това е трето поредно тримесечие на спад.

Япония внася 94% от основните си енергийни нужди и 63% от хранителните си продукти, така че слабата йена допринася значително за по-високите разходи за живот - заяви пред Cи Ен Ен Нийл Нюман, базиран в Токио стратег в Japanmacro.

От началото на тази година йената се е сринала с 6,6 % спрямо щатския долар, което я прави една от най-слабо представящите се валути, използвани от Групата на 10-те развити индустриални държави.

„Частното потребление беше особено слабо, а пазарните очаквания бяха то да бъде без промяна“, каза той. „За съжаление това ще се влоши през януари след земетресението в Японско море. Хората спират да харчат по време на природни бедствия“.

Земетресението разтърси полуостров Ното в централната префектура Ишикава на 1 януари, като срути сгради, предизвика пожари и задейства сигнали за цунами чак до Източна Русия. Повече от 200 души загинаха, а над 1000 бяха ранени.

Над 17 млрд. долара могат да достигнат щетите от опустошителното земетресение в Япония

Външното търсене обаче подкрепи общия растеж. Износът скочи с 11% на годишна база спрямо предходното тримесечие, подпомогнат от слабата йена. По-специално, рязко нарасна входящото потребление, включително разходите на туристите.

Анкети