Анализи
Русия спира Черноморската сделка за превоз на зърно
Русия обяви, че спира Черноморската сделка за превоз на зърно от Украйна. Суровината се превозваше към страните в Африка, Близкия изток и Азия, където гладът е нарастваща заплаха, а високите цени на храните тласкат повече хора към бедност, посочва АФП.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви спирането на сделката в конферентен разговор с репортери, добавяйки, че Русия ще се върне към сделката, след като нейните искания бъдат изпълнени.
„Когато частта от черноморската сделка, свързана с Русия, бъде изпълнена, Русия веднага ще се върне към изпълнението на сделката“, каза Песков.
Това е краят споразумението, което ООН и Турция сключиха миналото лято, за да се позволи на храната да напусне Черноморския регион. Отделно споразумение улесни движението на руски храни и торове на фона на западните санкции.
Русия и Украйна са основни глобални доставчици на пшеница, ечемик, слънчогледово масло и други достъпни хранителни продукти, на които развиващите се нации разчитат.
Русия се оплака, че ограниченията върху корабоплаването и застраховането са възпрепятствали нейния износ на храни и торове - също критични за глобалната хранителна верига.
Но анализаторите и данните за износа казват, че Русия е доставяла рекордни количества пшеница.
Споразумението беше подновено за 60 дни през май на фона на отпора на Москва. През последните месеци количеството изпратена храна и броят на корабите, напускащи Украйна, намаляха, като Русия беше обвинена, че ограничава допълнителни кораби, които могат да участват.
Войната в Украйна изпрати цените на хранителните стоки до рекордно високи нива миналата година и допринесе за глобална хранителна криза, свързана също с конфликти, продължаващите последици от пандемията COVID-19, сушите и други климатични фактори.
Високите разходи за зърно, необходимо за основни хранителни продукти на места като Египет, Ливан и Нигерия, изостриха икономическите предизвикателства и помогнаха да тласнат още милиони хора към бедност или продоволствена несигурност.
Хората в развиващите се страни харчат повече от парите си за храна. По-бедните нации, които зависят от вносна храна на цена в долари, също харчат повече, тъй като валутите им са слаби и те са принудени да внасят повече поради проблеми с климата. Места като Сомалия, Кения, Мароко и Тунис се борят със сушата.
Цените на глобалните хранителни стоки като пшеница и растително масло паднаха, но храната вече беше скъпа преди войната в Украйна и облекчението не се усети за храната на трапезата.
„Черноморската сделка е абсолютно критична за продоволствената сигурност на редица страни“ и нейната загуба би усложнила проблемите за онези, които са изправени пред високи нива на дълг и климатични последици, каза Саймън Ивенет, професор по международна търговия и икономическо развитие в университета на Санкт Гален в Швейцария.
Повишаващите се лихвени проценти, предназначени за насочване на инфлацията, както и отслабването на валутите „затрудняват много развиващи се страни да финансират покупки в долари на световните пазари“, допълва той.
Анализаторите не очакват повече от временно покачване на цените на хранителните стоки, тъй като страни като Русия и Бразилия са увеличили износа на пшеница и царевица, но въпреки това продоволствената несигурност нараства.