Анализи
Селско стопанство, хотелиерство и строителство - рисковите сектори за недекларирана заетост

Над 50 работници без трудов договор в селското стопанство са установили от Главната инспекция по труда за първите четири месеца на годината, както и над 200 в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство".
Сред рисковите сектори по отношение на недекларирана заетост е и строителството, а проверките са засилени.
От началото на годината Главната инспекция по труда е предоставила над 70 хиляди образци на еднодневни трудови договори. По култури, най-голям брой са за винени лозя, ягоди, маслодайна роза и ябълки.
От август миналата година се увеличи допустимият срок за наемане с еднодневни договори от 90 на 120 дни за една календарна година, пише БНР. Наетите по тази заетост не губят социални и осигурителни права и обезщетения, а работодателите не трябва да ги регистрират в НАП, да оформят трудови книжки и заповеди за прекратяване.
При засилените проверки в сектора акцент се поставя върху спазване на разпоредбите за разпределение на работното време и заплащането, дали законосъобразно се наемат граждани на трети държави и непълнолетни.
Със старта на летния туристически сезон трудовата инспекция отново напомня на работниците по хотели и ресторанти, че от работодателя трябва да се изисква писмен трудов договор с посочена заплата и условия за плащане преди реално да се започне работа като екземпляр се предоставя на наетия.
Ако има устна договорка за плащане, при нарушения това не може да бъде доказано и работодателя не може да бъде задължен да плати сумата.
Според българското законодателство при работа без договор контролните органи задължително налагат санкция от 1500 до 15 000 лева за всеки случай. Такива нарушения са основание за отстраняване на работодателя от участие в процедури за обществени поръчки.