Анализи
След Brexit: Лондон забавя за пети път мерките за вноса на храни от ЕС в Обединеното кралство
Великобритания ще избегне въвеждането на повечето проверки след Брекзит на вноса на храни от ЕС, които трябваше да започнат този месец, за да предотврати големи смущения в пристанищата, съобщи Financial Times.
Европейският съюз въведе засилени проверки на стоките, идващи от Обединеното кралство, след като напускането на страната от блока влезе в сила през януари 2021 г.
Но Лондон вече пет пъти забави въвеждането на някои проверки и формалности на фона на опасенията, че мерките ще навредят на икономиката и ще стимулират инфлацията.
Според поверителна презентация, изпратена от правителството на Обединеното кралство до пристанищните власти и видяна от FT, Министерството на околната среда, храните и селските райони заяви, че извършването на всички проверки за здраве и безопасност от 30 април може да предизвика "значителни смущения".
Първоначално проверките ще се прилагат само за високорискови стоки като месото, за да се избегне перспективата за огромни опашки от камиони и закъснения на пристанищата, съобщава вестникът.
Правителството планира постепенно да въведе останалата част от проверките в зависимост от нивата на трафика в различните пристанища, цитира FT бележката, без да посочва точна времева рамка.
През януари здравните сертификати станаха задължителни за някои продукти от животински и растителен произход, за които се смята, че са със среден риск, включително някои сирена, масло, кремове, колбаси, шунка, цветя, корени и грудки.
Новите проверки могат да струват на британския бизнес почти 2 млрд. паунда (2,5 млрд. долара) и да изострят инфлацията, която е причина за кризата с разходите за живот на много британци, предупреди миналата седмица застрахователят Allianz Trade.
Търговските организации призоваха въвеждането на проверките да бъде отложено поне до есента.