Анализи
Стартъп компания замени 90% от служителите си с чатбот с ИИ
Един от най-нашумелите въпроси в световен мащаб от последните месеци е дали машините, в частност тези с ИИ ще заменят човека. И докато експертите правят изчисления кои професии могат да бъдат засегнати стартъп компания от Индия може би даде отговора – служителите в колцентровете.
Изпълнителният директор и основател на Dukaan е уволнил 90 на сто от персонала, като той е заменен от чатбот, задвижван от изкуствен интелект. Според него машината обработва заявки на клиенти много по-бързо от неговите служители.
Собственикът на компанията обяснява, че чатботът е бил създаден специално за нуждите на компанията. Според данните за два дни той може да отговори незабавно на първоначалните запитвания на клиенти, докато това отнемало на служителите му след средно 1 минута и 44 секунди.
Средното време, необходимо за разрешаване на проблема на клиент, също е спаднало с почти 98%, когато са взаимодействали.
С въвеждането на технологията компанията е намалила разходите за своята функция за поддръжка на клиенти с около 85%.
Технологичният основател каза, че Dukaan все още наема служители за множество позиции. Според уебсайта на фирмата сред свободните места са такива в сферите на инженерството, маркетинга и продажбите.
Предприемачът коментира още през юли пред CNN, че вярва: „в бъдеще, в което ИИ и хората работят заедно, като всеки прави това, което умее най-добре“, и че проучва възможностите за използване на ИИ в работа, включваща графичен дизайн, илюстрация и наука за данни.
Страховете от ИИ
Новината за съкращенията дойде на фона на растящите опасенията, че ИИ ще доведе до масови загуби на работни места. Страховете започната да ескалират осем месеца след като Open AI пусна своя базиран на ИИ чатбот ChatGPT за обществеността.
ChatGPT изуми потребителите със способността си да предоставя дълги, сложни отговори на въпроси. Потенциалните му приложения – от писане на есета в гимназията до предоставяне на медицински насоки – засилиха опасенията, че технологията може да измести истински хора от техните работни места.
Работните места с ниска и средна квалификация са изложени на най-голям риск от ИИ, включително в строителството, селското стопанство, риболова и горското стопанство, коментират от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Но подобряващата се способност на технологията да изпълнява определени нерутинни задачи означава, че професионалистите в сферата на финансите, медицината и правото също могат внезапно да се окажат изложени на риск от автоматизация от ИИ, се посочва още в доклада на ОИСР.