Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Китай се фокусира в развитието на суперкомпютрите и иновациите в областта ИИ

Технологии

Китай се фокусира в развитието на суперкомпютрите и иновациите в областта ИИ

Китай се фокусира в развитието на суперкомпютрите и иновациите в областта ИИ - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Китай има за цел да увеличи общата изчислителна мощ на страната с повече от 50% до 2025 г., съгласно план, публикуван от властите. Пекин засилва фокуса си върху суперкомпютрите и иновациите в областта на изкуствения интелект (ИИ).

Планът идва на фона на нарастващата конкуренция между Китай и САЩ в много високотехнологични области, вариращи от полупроводници и суперкомпютри до изкуствен интелект, включително американски контрол върху износа на оборудване за производство на чипове.

Планът, публикуван от шест отдела в Пекин, включително Министерството на промишлеността и информационните технологии (МПИТ), поставя цел общата изчислителна мощност на Китай да достигне 300 EFLOPS до 2025 г. EFLOPS, равно на един квинтилион операции с плаваща запетая в секунда.

МПИТ разкри през август, че изчислителната мощ на Китай е достигнала 197 EFLOPS тази година спрямо 180 EFLOPS през 2022 г. Министерството каза, че класира Китай на второ място след Съединените щати, но не даде подробности за мащаба на изчислителната мощ на САЩ, на който се позовава.

Тъй като обучението за ИИ изисква голямо количество изчисления, усилията за разширяване на предлагането на изчислителна мощност все повече се превръщат във фокус за Пекин.

Според публикация в блог на Google от миналия месец, най-добрите в света генеративни модели с изукствен интелект „ще изискват десетки EFLOP суперкомпютри с ИИ, за да поддържат време за обучение от няколко седмици или по-малко“.

Според плана Китай има за цел да изгради повече центрове за данни в цялата страна, за да улесни достъпа на бизнеса до изчислителна мощност.

За да отговори на изискванията на бързо развиващата се индустрия, Пекин също планира да подобри изчислителната инфраструктура в Западен Китай.

Обширни, но по-слабо населени провинции в Китай, като югозападен Гуейджоу, отдавна са натоварени със задачата да създадат масивни центрове за данни, които да захранват интернет мрежата на страната. Например Apple AAPL.O създаде центрове за данни в Гуейджоу с местен партньор, за да обслужва своите потребители в страната.

Друг фокус е подобряването на скоростта и ефективността на изчислителната мрежа. Планът гласи, че скоростите на предаване между критични изчислителни съоръжения не трябва да позволяват латентност от повече от 5 милисекунди.

Анкети