Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Китай разширява космическата си станция

Технологии

Китай разширява космическата си станция

Китай разширява космическата си станция - Tribune.bg
Снимка:
© Facebook/Chinese Space Station

Китай планира да разшири космическата си станция от три до шест модула през следващите години, предлагайки на астронавти от други нации алтернативна платформа за мисии близо до Земята, тъй като ръководената от НАСА Международна космическа станция (МКС) наближава края на живота си. За по-малко от две години Китай сглоби три модула от своята космическа станция, наречена Tiangong (Небесният дворец), които могат да поберат екипаж от трима астронавти.

И въпреки че все още е значително по-малък от Международната космическа станция – чието завършване отне повече от десетилетие – това скоро може да се промени, съобщава „Science News“.

Сега Китай планира да разшири станцията с допълнителни три модула, предлагайки на страната и нейните международни партньори важна алтернатива на МКС, която трябва да бъде оттеглена до края на десетилетието.

Дори и с допълнителните три модула, Tiangong все още ще бъде само около 40% от мащаба на МКС, според доклад, но нарастващото пространство за изследвания в орбита все още е много по-добро от липсата на такова.

Китайската академия за космически технологии обяви тази седмица, че животът на станцията също ще бъде 15 - а не обявените по-рано 10 години, което означава, че тя ще надживее МКС с няколко години, ако нещата вървят по план.

Астронавтите на НАСА технически нямат право да посещават новата станция, тъй като американските закони забраняват каквото и да е сътрудничество между Китай и космическата агенция.

Китай обаче заяви, че въздушните му шлюзове са отворени за международни астронавти.

Междувременно НАСА насърчава космическата индустрия в САЩ да строи частни космически станции. Въпреки че компании като Axiom Space са направили крачка в разработването на сегменти от такова местообитание, все още не са известни конкретни планове за стартиране на изстрелване на модули в орбита.

Русия също обяви миналата година, че планира да построи своя собствена космическа станция за екипаж от до четирима космонавти.

Анкети