Анализи
СТО прогнозира възстановяване на търговията през 2024 г.
Световната търговска организация заяви, че световната търговия би трябвало да се възстанови тази година от неочаквания спад през 2023 г., но предупреди, че регионалните конфликти, геополитическото напрежение и несигурността на икономическата политика рискуват да помрачат картината.
В годишната си търговска прогноза СТО разкрива, че обемът на световната търговия неочаквано е намалял с 1,2% през 2023 г.
Това понижение се дължи "главно на по-лошото от очакваното представяне на Европа", заяви главният икономист на СТО Ралф Оса пред АФП, като задържащите се високи цени на енергията и инфлацията понижиха търсенето на промишлени стоки.
През последното тримесечие на миналата година икономиката на еврозоната отбеляза стагнация, като икономиката на Германия се сви с 0,3%.
Но възстановяването на световната търговия със стоки вече е в ход, отчасти благодарение на забавянето на инфлацията.
СТО прогнозира, че през следващите две години световната икономика ще продължи да нараства умерено - с 2,6% през тази година и с 2,7% през 2025 г.
Тя очаква обемът на търговията със стоки да се увеличи с 2,6% през 2024 г. и да нарасне с 3,3% през следващата година.
Прогнозата за 2024 г. е по-ниска от 3,3-процентното повишение, което СТО предвиди за годината през октомври миналата година.
„Постигаме напредък по пътя към възстановяване на световната търговия“, заяви в изявление ръководителят на СТО Нгози Оконджо-Ивеала, като обаче подчерта, че е „наложително да се намалят рисковете като геополитическите конфликти и фрагментацията на търговията“.
Според организацията развитието на търговията с услуги през миналата година е било много по-благоприятно и е нараснало с 9 %.
Организацията не предоставя конкретни прогнози за развитието на услугите, но заяви, че очаква по-нататъшен растеж през тази година, по-специално във връзка с разрастващия се туризъм и пътническия транспорт около предстоящите Олимпийски игри в Париж и Европейското първенство по футбол.
СТО заяви, че инфлационният натиск, който натежа върху търговията през миналата година, се очаква да намалее през 2024 г.
Това, според нея, ще позволи реалните доходи отново да нараснат, особено в развитите икономики, и по този начин ще даде тласък на потреблението на промишлени стоки.
„Възстановяването на търсенето на търгуеми стоки през 2024 г. вече е очевидно“, заяви СТО.
Тя обаче предупреди, че „геополитическото напрежение и политическата несигурност могат да ограничат степента на възстановяване на търговията“.
В доклада се посочват например кризата в Червено море и прекъсванията на работата на Суецкия канал, свързани с войната, която бушува в Газа, които според доклада до момента са били сравнително ограничени.
Но „някои сектори, като автомобилните продукти, торовете и търговията на дребно, вече са били засегнати от забавяния и повишаване на транспортните разходи“, се посочва в доклада.
„Все още се намираме в период, в който търговията е относително устойчива“, каза Оса и добави, че засега „определено не виждаме деглобализация“.ю
СТО обаче предупреди, че изглежда се наблюдава все по-голяма „фрагментация“ на световната търговия.
Оса посочи например двустранната търговия между САЩ и Китай, която през 2022 г. е достигнала рекордно равнище.
„Междувременно миналата година търговията между двата световни гиганта е нараснала с 30% по-малко от търговията им с други държави“, каза той.
Признаци на подобна фрагментация се наблюдават и в търговията с услуги.
Миналата година САЩ увеличиха вноса си на услуги, свързани с информационни и комуникационни технологии, от Канада, но намалиха вноса на същите услуги от Азия и особено от Индия.
СТО също така предупреди за тревожни признаци на нарастващо протекционистично поведение от страна на някои държави, въпреки че отказва да ги назове.
„Мисля, че се намираме във важен момент от историята на глобализацията“, каза Оса.
„Мисля, че много правителства оценяват или преоценяват своя избор в областта на търговската политика и това, разбира се, ще има последици за развитието на международната търговия.“
Главният икономист на СТО обърна внимание на десетките избори, които се провеждат по света тази година, включително някои с много висок залог като тези в САЩ, които могат да окажат драматично влияние върху търговските политики.
„Самият факт, че не се знае как се правят някои от тези политически решения, (създава) несигурност в търговската политика, (която) сама по себе си вече е спирачка за международната търговия“, предупреди той.