Анализи
Световното производство на вино близо до 60-годишното си дъно
Според предварителните оценки лошото време означава, че световното производство на вино през тази година ще остане близо до 60-годишното си дъно, съобщи Международната организация по лозата и виното (OIV).
„Ранните индикации сочат, че 2024 г. ще бъде още една година на относително ниско производство, най-вероятно под 250 млн. хектолитра годишно“, заяви генералният директор Джон Баркър при откриването на 45-ия конгрес на организацията във френския град Дижон, предаде АФП.
Миналата година в света бяха произведени около 237 млн. хектолитра вино, което е най-ниското количество от 1961 г. насам. Различните последици от изменението на климата като суша, горещини и наводнения засегнаха реколтата от грозде.
„Предварителната прогноза се основава на данни от основните страни-производителки, на които се падат около 3/4 от световното производство“, заяви ръководителят на статистическия отдел на OIV Джорджо Делгросо.
„Големите винарски държави като Испания, Италия, Австралия и Аржентина са подобрили резултатите си от лошото представяне през 2023 г., но остават далеч от средното си производство“, каза Делгросо.
„Франция и Чили обаче се представиха още по-зле през 2024 г.“, добави той.
Актуализираните данни се очакват в края на ноември.
Баркър заяви, че е нормално годишното производство на вино да се колебае, но че през последните 30 години то е останало относително постоянно в рамките на 250 и 300 млн. хектолитра.
„Ключов фактор е географското разпределение на винопроизводството през тези години, което е спомогнало за балансиране на рисковете на глобално ниво. Затова е важно, че през 2023 г. световното производство направи крачка под дъното на този диапазон“, добави той.
Изменението на климата, заедно с променящите се тенденции в потреблението, са основните теми в дневния ред на срещата.