Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Свръх производство на вино: Австралийски фермери изкореняват лозя

Анализи

Свръх производство на вино: Австралийски фермери изкореняват лозя

Свръх производство на вино: Австралийски фермери изкореняват лозя - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Австралийските лозари са в сериозна криза. И не защото имат лоша реколта, а точно обратното – богата реколта.

Цената на гроздето в страната падна на рекордно ниско ниво, заради пренасищането на пазара. Тонове от плода трябва да бъдат изтеглени от пазара, което е сериозен удар за производителите.

Много от фермерите в района на Грифит не виждат бъдеще в сектора и започнаха да изкореняват лозите си.  

Именно там цените на гроздето са паднали средно до 304 австралийски долара (200 щатски долара) за тон миналата година. Това е най-ниското ниво от десетилетия и спад от 659 австралийски долара през 2020 г., показват данните на индустриалната организация Wine Australia.

Прехраната на винопроизводителите също е под въпрос. Ниската изкупна цена доведе до свръх производство на вино, а това се случва на фона на спад в консумацията на напитката.

Намаляващото потребление на вино в световен мащаб удари сериозно Австралия, тъй като търсенето се свива най-бързо при по-евтините червени вина, а именно те са основният ѝ  продукт. Пазарът им разчиташе на растеж благодарение на високите продажби в Китай.

Според официални данни петият по големина износител на вино в света е имал повече от два милиарда литра, или продукция за около две години, в складове в средата на 2023 г.

Правителството, което прогнозира по-ниски цени отново тази година, каза, че осъзнава значителните предизвикателства пред производителите и се ангажира да подкрепи сектора, въпреки че много производители казват, че властите могат да направят повече.

Винопроизводител посочва, че дори и половината от лозята в страната да бъдат изрязани няма да реши проблема със свръх предлагането.

Според анализаторът на KPMG Тим Мейбълсън 20 000 хектара (49 000 акра) лозя трябва да бъдат извадени в цялата страна, за да бъде решен проблема.

Отказ от консумация на вино

Притесненията за здравето карат потребителите по света да пият по-малко алкохол, а когато пият вино, избират по-скъпи бутилки, посочва CNN.

Чили, Франция и Съединените щати са сред другите големи производители на вино, които също се борят със свръхпредлагането, като дори първокласни райони като Бордо изкореняват хиляди хектари лозя.

Когато Китай блокира вноса през 2020 г., Австралия загуби най-големия си пазар за износ на вино по стойност. И за разлика от Европа, тя не предлага на фермерите финансова помощ, която да им помогне.

Въпреки че се очаква Китай отново да разреши вноса този месец, това няма да намали пренасищането, тъй като търсенето там е спаднало драстично.

Анкети