Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Уорън Бъфет критикува правителството на САЩ за справянето с банковата криза

Анализи

Уорън Бъфет критикува правителството на САЩ за справянето с банковата криза

Уорън Бъфет критикува правителството на САЩ за справянето с банковата криза - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС/АРХИВ

Инвестиционният магнат Уорън Бъфет заяви, че посланията на правителството на САЩ във връзка с регионалната банкова криза са били "слаби“ и предположи, че това е причината доверието на потребителите да не се е върнало, предаде АФП.

От началото на март в САЩ четири регионални банки бяха въвлечени в криза, като три от тях впоследствие бяха поети от други институции с помощта на властите.

За две от тях - Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank - Федералната корпорация за депозитно застраховане (FDIC) взе спорното решение да подкрепи незастрахованите им депозити, позовавайки се на опасения от разпространение на кризата.

По закон FDIC застрахова до 250 000 долара от депозитите на клиентите в банките, отговарящи на условията, но за SVB и Signature органът застрахова всички депозити, включително тези над законовия лимит.

И все пак, въпреки тази извънредна стъпка, потребителите все още са притеснени, заяви Бъфет на събрание на акционерите на холдинговата му компания Berkshire Hathaway.

"Това просто не би трябвало да се случва. Съобщенията бяха много лоши", каза милиардерът, който продължава да управлява групата си на 92-годишна възраст.

"Политиците, които понякога имат интерес от това, са го направили лошо, а агенциите са го направили лошо. И бих казал, че пресата го е направила лошо."

Това, което се случи със SVB, показа, че правителството е извършило поглъщане, допълнено с разширена гаранция на депозитите, "а обществото все още е объркано", каза той.

Макар че спешното поглъщане на регионалната банка First Republic от гиганта JPMorgan Chase в понеделник изглеждаше, че може да облекчи тревогата за банките, седмицата беше бурна.

Няколко банки от среден мащаб бяха обект на атаки на Уолстрийт, по-специално PacWest, която падна с 68%, преди да се възстанови с 82% само през петъчната сесия.

Вчера Berkshire Hathaway отчете чудовищна печалба от 35,5 млрд. долара само за първото тримесечие, което до голяма степен се дължи на силните финансови пазари.

През първите три месеца на 2023 г. групата е продала акции на стойност 13,2 млрд. долара от инвестиционния си портфейл, а е закупила само 2,8 млрд. долара, намалявайки драстично експозицията си към акции.

Бъфет превърна Berkshire Hathaway от малка текстилна компания, закупена в средата на 60-те години на миналия век, в гигантски конгломерат, който сега се оценява на повече от 700 млрд. долара.

Анкети