Анализи
Японската централна банка може да обмисли повишаване на лихвите от лятото
Гуверньорът на централната банка на Япония Казуо Уеда каза, че ще е необходима по-голяма сигурност за постигането на целта за инфлация от 2 процента, преди да се вземе каквото и да е решение за повишаване на лихвените проценти.
„Възможността за постигане на дългоочакваната цел на Централната банка на Япония ще нарасне допълнително, тъй като увеличенията на заплатите се отразяват в по-високи потребителски цени от лятото до есента“, заяви Уеда в ексклузивно интервю за The Asahi Shimbun.
През март Централната банка промени курса си след около 11 години на изключително разхлабена парична политика и сложи край на политиката си за отрицателни лихвени проценти, прилагана при предшественика на Уеда - Харухико Курода.
Централната банка обясни това решение на по-голямата вероятност за благоприятен цикъл между заплати и цени.
Това е първото „увеличение“ на лихвените проценти по краткосрочната политика от 17 години насам. Но тъй като предходната политика беше на отрицателни лихвени проценти, то реално повишението само върна лихвения процент до нула.
Погледите вече се съсредоточават върху това кога Японската банка ще направи първото си действително увеличение на лихвения процент.
В интервюто си Уеда посочи, че основна инфлация от 2 процента все още не е постигната, тъй като по-високите разходи за внос продължават да се свързват с цените на продуктите.
Но той добави, че обръщането в паричната политика е направено, защото „степента на сигурност“ в постигането на целта за инфлация „е надхвърлила определено ниво“.
По отношение на тази степен на сигурност Уеда каза, че прекратяването на политиката на отрицателния лихвен процент е решено, защото „тази сигурност е достигнала например 75 процента. Ако това се повиши до 80 процента или 85 процента, това ще стане една от причините за промяна на лихвения процент.
Увеличенията на заплатите, договорени от големите компании тази година са на най-високо ниво от 33 години.
Уеда каза, че очаква това да доведе до по-високи потребителски цени.
Що се отнася до личното потребление, Уеда каза, че то вероятно ще бъде стимулирано както от планираното намаляване на данъка върху доходите, което правителството планира за юни, така и от по-високите заплати и спада в скоростта, с която се покачват потребителските цени.
Ако тази оценка се окаже точна, има възможност Банката на Япония да премине към по-висок лихвен процент между лятото и есента.
В същото време Уеда допълни, че „ще има нужда от разхлабена парична среда, докато оценката на основния процент на инфлация е под 2 процента“.
Той също така каза, че ако прекалено слабата йена повлияе на цялостната икономика и потребителските цени, това може да се превърне в друг фактор, влияещ върху всяко решение за повишаване на лихвените проценти.
Йената в последните дни се търгуваше при 151 йени за долар, най-слабото ѝ ниво от около 34 години.
Уеда каза, че ще се въздържи от коментар относно настоящия обменен курс, но добави: „Ако тенденциите на обменния курс имат ефект върху цикъла между заплати и цени, който не може да бъде пренебрегнат, това би станало причина за отговор на ситуацията чрез парична политика. ”
Уеда каза, че ако нивото на инфлация остане над 2%, това ще стане фактор за повишаване на лихвените проценти. Той обаче добави, че вероятността това да се случи не е голяма.
Той също така ясно заяви, че Централната банка на Япония няма намерение да преразгледа съвместното изявление, което направи с централното правителство през януари 2013 г., за да се стреми да постигне 2-процентна инфлация по стабилен и устойчив начин.