Анализи
За втори пореден месец: Инфлацията у нас съответства на критерия за влизане в еврозоната

Инфлацията в България продължава да съответства на изискването за ценова стабилност по Маастрихтските критерии за влизане в еврозоната. Това сочат обобщените данни за март за динамиката на потребителските цени в ЕС и еврозоната, публикувани днес от Евростат.
През третия месец от настоящата година средногодишната инфлация (за периода април 2024 – март 2025 г. спрямо периода април 2023 - март 2024 г. - бел. ред.) в страната е 2,7 на сто, измерена през хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ).
В еврозоната референтната стойност, която се определя като средноаритметичната от трите страни с най-добро представяне плюс 1,5 процентни пункта, е 2,7 на сто (2,73 на сто без закръгление), като са взети средногодишните хармонизирани индекси на потребителските цени.
Трите страни, които определят референтната стойност, са Ирландия (1,2 на сто), Финландия (1,2 на сто) и Италия (1,3 на сто).
За първи път страната ни изцяло покри критерия през миналия месец, когато референтната стойност отново бе 2,7 на сто, а нивото на хармонизираната средногодишна инфлацията у нас беше 2,6 на сто.
При данните за януари, които бяха публикувани през февруари, страната ни формално изоставаше от покриването на критерия с 0,7 на сто. Няколко дни по-късно министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на Българската народна банка (БНБ) изпратиха писмо до Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ) с искане за извънредни конвергентни доклади за присъединяване на страната ни към еврозоната на 25 февруари 2025 г.
Преди ден Националният статистически институт НСИ обяви данните за инфлацията ни през март. Числата показват спад на месечна база до 0,2 а на годишната инфлация се запазва на нивото си от предходния месец.
Финансовият министър Теменужка Петкова и управителят на БНБ Димитър Радев коментираха, че страната ни се приближава към целта за влизане еврозоната.