Банки
Bank of Japan с незначителни промени в политиката по доходност на държавните облигации
Японската централна банка (BoJ) обяви незначителна промяна в неконвенционалната си политика за контрол на доходността на държавните облигации, като не оправда очакванията и понижи курса на йената, предаде АФП.
Докато повечето други големи централни банки повишиха лихвените проценти в опит да укротят цените, BoJ се придържа към нулеви разходи по заемите, за да поддържа третата по големина икономика в света.
Вместо това тя се стреми да поддържа лихвените проценти на свръхниски нива, като изкупува огромни количества държавни облигации в опит да задържи доходите.
През юли BoJ повиши до един процент фактическата горна граница на допустимия диапазон, в който позволява на доходността да се движи.
В медиен доклад се казваше, че официалните лица могат да разширят този диапазон, тъй като виждат, че инфлацията се повишава, а йената пада спрямо долара, но от BoJ заявиха само, че „ще осъществяват контрол върху кривата на доходността, като горната граница от 1,0% за тази доходност ще бъде референтна“.
BoJ също така повиши прогнозата си за основната инфлация - без храните - до 2,8% от 2,5% за текущата финансова година и до 2,8% от 1,9% за 2024-25 г.
Банката заяви, че „очаква базовата инфлация (индексът на потребителските цени) да нараства постепенно към постигане на целта за ценова стабилност от два процента, като това нарастване трябва да бъде съпроводено от засилен благоприятен цикъл между заплатите и цените“.
Йената, една от най-зле представящите се основни валути през тази година, отслабна с 0,6% до 149,98 спрямо долара след решението, след което леко се възстанови.
Стивън Инес от SPI Asset Management заяви, че „независимо от този по-малко ястребов резултат, отколкото се смяташе в някои краища на пазара, сигналът е, че те са близо до промяна на политиката, което може да ограничи слабостта на йената“.