Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. С 60% са скочили цените на жилищата в Токио – градът става недостъпен за местните жители

Имоти

С 60% са скочили цените на жилищата в Токио – градът става недостъпен за местните жители

С 60% са скочили цените на жилищата в Токио – градът става недостъпен за местните жители - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

След като издържа десетилетия на дефлация и застой в растежа, Япония е свидетел на инвестиционен бум, който направи апартаментите в центъра на Токио недостъпни за младите японци.

По данни на Real Estate Economic Institute потокът от инвестиции е повишил средната цена за нов апартамент в центъра на Токио с 60%, като цените достигат до рекордните 129,6 милиона йени ($865 000) през първата половина на тази година, предава Ройтерс.

„Опасявам се, че повечето от хора в Токио вече не могат да си позволят да купят мечтания дом“, казва 31-годишната Мие Кавамата, която поради високите цени се отказва от мечтата си, тя и семейството ѝ, да живеят в просторна къща с двор. „Цените на жилищата и наемите се повишиха драстично, а в крайна сметка заплатите останах почти на същите нива“.

За местните жители скокът на цените превърна Токио във втория най-недостъпен град в света, следван от Хонконг, става ясно от глобалния доклад за недвижими имоти на UBS.

Апартамент от 60 кв. м (646 кв. фута) в японската столица сега струва колкото 15 заплати на квалифициран служител, преди десетилетие цените се равнявах на 10 месечни възнаграждения. Това е сериозен ръст спрямо Лондон, Сингапур и Ню Йорк, обобщават експертите от UBS.

Спорет анализатори тази тенденция отчасти се дължи на ниските лихвени проценти, скокът на цените се движи от чуждестранни купувачи, които се възползват от слабата йена, която сега е близо до 33-годишно дъно, и тези, които искат да прехвърлят средства от Китай, където кризата с недвижимите имоти и геополитически опасения спират инвестициите.

От 2019 г. насам средствата на чужденци, закупили недвижими имоти в Япония са достигнали 1,8 трилиона йени, изпреварвайки потоците от институционални инвеститори, фондове за имоти и корпорации, според консултантската компания Cushman & Wakefield.

„Всички, които искат да запазят парите си в Азиатско-Тихоокеанския регион, обикновено инвестират или в Австралия, или в Сингапур, или в Япония“, обяснява пред Ройтерс експерт, който добавя, че Япония е най-привлекателната от трите държави заради стабилността на стойността и размера на икономиката.

Средните цени на апартаментите в центъра на Токио скочиха драстично през изминалата година заради голямото предлагане на жилища от висок клас, появили се на пазара. Емблематичен за това е новият комплекс Azabudai Hills, включващ най-голямата офис кула в страната и около 1400 апартамента.

От бранша обясняват, че все по-често купувачи са много богати тайванци, които отделят над 100 милиона йени за втори дом в Токио, докато редовните клиенти се фокусират върху апартаменти в диапазона 30-70 милиона йени в Токио и западния метрополис Осака.

Анкети