Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. ЕЦБ: Банките имат ключова роля за понижение на свързания с климата риск за финансовата стабилност

Банки

ЕЦБ: Банките имат ключова роля за понижение на свързания с климата риск за финансовата стабилност

ЕЦБ: Банките имат ключова роля за понижение на свързания с климата риск за финансовата стабилност - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейският съвет за системен риск (ЕССР) публикуваха съвместен доклад за въздействието на изменението на климата върху финансовата система на Европейския съюз (ЕС). Докладът излага подробни рамки за справяне с риска за финансовата система чрез събиране на доказателства за най-важните показатели за финансова стабилност и използване на тези доказателства за разработване на макропруденциална стратегия за справяне с климатичния риск и разширяване на обхвата от рискове, свързани с климата, към по-широки рискове, свързани с природата.

Банките трябва да играят ключова роля във финансовата система, когато става въпрос за управление и намаляване на рисковете за финансовата стабилност, произтичащи от емисиите на икономиката на ЕС, констатира докладът. Това е така, защото банките отпускат непропорционално заеми на сектори с висока експозиция на риск, свързан с климата. Делът на секторите с високи емисии в банковото кредитиране е около 75% по-висок от еквивалентния му дял в икономическата дейност, което означава, че тези сектори са свръхпредставени в банковите кредити. По същия начин 60-80% от всички ипотечни заеми в еврозоната са за домакинства с високи емисии.

Изменението на климата е все по-важна тема не само поради вече видимото увеличение на честотата и сериозността на климатичните опасности, но и защото плановете за европейски зелен преход стават все по-конкретни. Преоценката и повторното оценяване на климатичния риск може да създаде финансова нестабилност чрез множество канали с висока експозиция на свързан с климата риск. Това включва предаването на климатичните сътресения през глобалните вериги на стойността и потенциала за финансово заразяване, тъй като и банките, и финансовите пазари се стремят едновременно да препозиционират своите портфейли от активи на фона на значителна празнина в застрахователната защита.

Докладът обосновава стабилна макропруденциална стратегия за справяне с тези рискове. Един общосистемен пруденциален подход би се фокусирал върху управлението на рисковете не само за банковия сектор, но и за кредитополучателите. Освен това, то ще се справи с рисковете при небанковото финансово посредничество, по-специално пропуските в застрахователната защита и информацията, включително необходимостта от надеждни оповестявания и стабилни зелени етикети. То също така би допълнило текущите микропруденциални усилия, включително работата на банковия надзор в ЕЦБ по свързаните с климата и околната среда рискове. Този подход може да се основава на съществуващите инструменти в макропруденциалния инструментариум на ЕС. По-специално буферите на системния риск или границите на концентрация на риска биха могли да улеснят справянето с свързания с климата риск за финансова стабилност по целенасочен и мащабируем начин.

Докладът също така разглежда подробно как деградацията на природата потенциално създава допълнителни рискове за финансовата стабилност. Един задълбочен поглед върху експозициите на финансовите институции в ЕС предполага, че 75% от банковите заеми и над 30% от инвестициите на застрахователите в корпоративни облигации и капитал са в икономически сектори, силно зависими от поне една екосистемна услуга, с особена зависимост от услугите, свързани с към повърхностни и подземни води, стабилизиране на масата и контрол на ерозията и защита от наводнения и бури.

Докладът следва три предишни доклада на ЕЦБ/ЕССР относно климатичния риск и е част от по-широкия отговор на ЕЦБ на изменението на климата.

От пруденциална гледна точка това включва последния климатичен стрес тест на ЕЦБ за цялата икономика и нейните очаквания за управление на риска, свързани с климата и околната среда, за поднадзорните банки.

Анкети