Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. ЕЦБ прие становище за изменение на Закона за платежните услуги и платежните системи у нас

Банки

ЕЦБ прие становище за изменение на Закона за платежните услуги и платежните системи у нас

ЕЦБ прие становище за изменение на Закона за платежните услуги и платежните системи у нас - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) прие становище относно законопроект за изменение на Закона за платежните услуги и платежните системи в България. Това съобщават от Българската народна банка (БНБ).

От финансовата институция посочват, че в края на май ЕЦБ получи искане от БНБ, действайки от името на Министъра на финансите на България, за становище относно законопроекта.

Законопроектът има за цел да осигури гладкото въвеждане на еврото в България в областта на платежните услуги и платежните системи, както и улесняване на упражняването на платежен надзор. Предвижда се документът, в частта относно въвеждане на еврото в България, да влезе в сила на датата на въвеждане на еврото в България.

В своето становище ЕЦБ приветства целта на законопроекта, както и навременното прилагане на необходимите мерки във връзка с това.

ЕЦБ приветства факта, че законопроектът има за цел да укрепи и предостави солидна регулаторна основа за надзорната роля на БНБ в областта на електронните платежни инструменти, схеми и споразумения, за да осигури по-сигурно и по-ефективно функциониране на тези инструменти, схеми и споразумения.

Със законопроекта се предлага да се заменят редица посочвания на българския лев в Закона за платежните услуги и платежните системи с посочвания на еврото при курс два български лева за едно евро, пише още в становището на ЕЦБ относно платежните услуги и платежните системи.

В законопроекта е включено и прецизиране на съответните разпоредби, отнасящи се до системния компонент на Трансевропейската автоматизирана система за брутен сетълмент на експресни преводи в реално време (TARGET), който ще бъде опериран от БНБ.

БНБ ще осигурява спазване на Надзорната рамка на Евросистемата за електронни платежни инструменти, схеми и споразумения от страна на лица със седалище в България, които управляват функционирането на електронни платежни инструменти, схеми и споразумения, пише още в законопроекта.

В него се предлагат и някои прецизирания на разпоредбите, уреждащи условията за клиринг и сетълмент на платежни операции, свързани с карти.

ЕЦБ приема, че целта на ограничението във връзка с платежните операции, свързани с карти, е да гарантира, че клирингът и сетълментът на тези плащания на дребно, които се считат за тясно свързани с територията на България, се извършват в пари на централна банка чрез системата TARGET.

Анкети