Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Международен експерт: Има повече ползи от въвеждането на еврото, отколкото рискове

Анализи

Международен експерт: Има повече ползи от въвеждането на еврото, отколкото рискове

Международен експерт: Има повече ползи от въвеждането на еврото, отколкото рискове - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

България е въвела валутен борд преди 25 години. Левът е вързан към еврото. Икономиката на страната е стабилна и България е част е банковия съюз, като банките  се наблюдават от европейската централна банка. „Смятам, че има повече ползи от въвеждането на еврото, отколкото рискове“, това коментира пред Нова тв Гунтрам Волф - политически икономист и главен изпълнителен директор на Германския съвет за международни отношения.

„Това е ясно по отношение на търговията. Особено важно е и за туризма. В момента, туристите, които идват в България трябва да плащат големи такси , за да изтеглят дори малка сума в кеш от банкоматите. Но с еврото туризмът ще се улесни. Търговията - също. И най-важното България ще е част семейството на еврозоната. Ще седне на масата, където се взимат важните решения. Не просто ще изпълнява нарежданията, ще може да управлява процеса“, посочи още той.

По думите му страховете, които витаят в страната ни ги е имало и в други държави, които са се присъединявали към еврозоната, но по думите му това е необоснован страх.

„Един от големите страхове в България е, че еврото ще повиши цените, но заплатите ще си останат същите. Такава беше ситуацията и в други държави. Вашите страхове не са по-различни. Ние всъщност изследвахме този процес и ще видите заключенията в доклада на съвета за анализи съвсем скоро. Той ясно показва, че инфлацията няма да се повиши с въвеждането на еврото. Това е необоснован страх. Но той съществуваше и в Хърватия, и между другото в Германия, когато заменихме марките“, посочи той.

Волф е категоричен, че доказателствата ясно, че не трябва да има място за тревога.

Гунтрам Волф е политически икономист и главен изпълнителен директор на Германския съвет за международни отношения. Близо 9 години е управлявал най-влиятелния мозъчен тръст в Брюксел – Bruegel. Преди това работи в Еврокомисията. Там изследва макроикономиката на еврозоната и начините за реформирането й. Той е един от най-цитираните немски икономисти. А през 2020 г. авторитетното издание „Бизнес инсайдър” го подрежда в класацията сред 28-те най-влиятелни играчи в Европа, чиито глас и прогнози се сбъдват. Днес работи с българското правителство и е част на съвета за икономически анализи.

Анкети