Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. Европейските банки с апел към ЕС: Искат секторът да бъде определен за стратегически

Банки

Европейските банки с апел към ЕС: Искат секторът да бъде определен за стратегически

Европейските банки с апел към ЕС: Искат секторът да бъде определен за стратегически - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС/АРХИВ

В свой доклад от Европейската банкова федерация (EBF) призоваваха ЕС да определи банкирането за ключов стратегически сектор, като същевременно предупредиха, че конкурентоспособността на европейските банки и бъдещето на ЕС са под заплаха.

Докладът съдържа 45 политически препоръки, призоваващи за преразглеждане на въздействието на текущата регулация върху стабилността, конкурентоспособността и растежа на банковия сектор, посочвайки немислимата ситуация, в която секторът е изправен пред прекомерно и все повече свръхзаконодателство.

Припомняме, че още миналата година президентът на организацията и главен изпълнителен директор на Deutsche Bank, Кристиан Сюинг, апелира банките да бъдат признати за стратегически, когато ги нарече „ключов фактор за европейския суверенитет“, но сега за първи път тази идея е официализирана в документ, насочен към ЕС.

„От съществено значение е да се признае жизненоважната и стратегическа роля на банките в трансформацията на Европа“, каза Сюинг в предговора към доклада, който се съдържа в общо 51 страници.

Пред журналисти Вим Мийс, главен изпълнителен директор на EBF, каза, че през последните 20 години Европа е „изнесла“ отбраната си на Съединените щати, енергията си на Русия и производството на Китай, нещо, което според него изисква щателен поглед към стратегическите сектори на региона, предава Ройтерс.

Банковата регулация претърпя основна промяна след глобалната финансова криза, която според регулаторите и банкерите направи индустрията по-стабилна.

Но от EBF отчитат, че в момента банките са изправени пред „прекомерно... и все по-прекомерно" законодателство, което е станало „смазващо“.

Основната препоръка в доклада е за преглед на сегашната регулация, за да се прецени как тя засяга не само стабилността, но и конкурентоспособността и растежа на сектора.

Банкерите отдавна предупреждават за това, което наричат свръхрегулиране, но европейски служители, сред които и президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард, са на обратната позиция, като подчертават, че нуждата от регулации не трябва да се подкопава.

Анкети