Банки
Фалитът на SVB: Регулаторите се тревожат от домино ефект и търсят инвеститори
Инвеститорите и ръководителите на финансови институции се тревожат все повече, че фалитът на 16-ата по големина банка в Съединените щати Silicon Valley Bank (SVB) може да има домино ефект, съобщава Ройтерс. Регулаторните органи в страната правят опит да намерят купувач сред други регионални банки. Целта е да бъдат защитени незастрахованите депозити в банкрутиралата институция.
Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) прави опит да намери банка, в която да се влеят незащитените депозити от SVB, но информацията дали така сделка наистина се обсъжда не е официално потвърдена.
Според анализатори сливане би било много значимо за всяка потенциална друга банка и вероятно ще изисква регулаторът да ѝ даде специални гаранции, както и редица други разрешения за осъществяването на подобна сделка.
Изплащане на гарантирани депозити
89% от депозитите в банката не са били застраховани, а на 13 март централата и клоновете ѝ трябва да отворят, за да започне изплащането на гарантираните депозити. Това ще се случва в рамките на 45 дни, а сумата е до $250 000. Очаква се служителите на финансовата институция да останат на работните си места в този месец и половина.
Шефовете SVB са изплатили бонуси в деня на фалита
На фона на тревожната информация за фалита на банката и неясното бъдеще на незастрахованите депозити излезе скандална информация, че в деня на обявяването на несъстоятелността са били раздадени годишни бонуси на служителите. Според медиите отвъд океана сумите варират между $12 000 за сътрудник до $140 000 за управляващите директори.
Намелен кредитен рейтинг
В средата на миналата седмица управата на SVB е била информирана чрез телефонен разговор, че е възможно намаляване на кредитния рейтинг на банката заради обезценка на облигациите, в които е инвестирала.
Опитът на ръководството ѝ да укрепи капитала, включително и през борсата, се провали, а междувременно притеснени за вложенията си компании изтеглиха масово депозитите си. Всичко това доведе до най-големия банков колапс в Съединените щати от 2008 година, когато фалира Lehman Brothers.
Мерки за защита на банковия сектор
Фалитът на банката накара президента на Съединените щати Джо Байдън да проведе разговор с губернатора на Калифорния. Двамата са обсъдили дали се налагат допълнителни мерки. Във Вашингтон вече започват да обсъждат нов специализиран фонд, в който регулаторите да могат да предпазят по-голяма част от депозираните суми в банките.