Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. Фед на САЩ вероятно готви ново повишение на лихвените проценти

Банки

Фед на САЩ вероятно готви ново повишение на лихвените проценти

Фед на САЩ вероятно готви ново повишение на лихвените проценти - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Очаква се Федералният резерв да остави лихвените проценти непроменени за първи път, откакто централната банка на САЩ започна исторически агресивен кръг на затягане на паричната политика през март 2022 г., предава Ройтерс.

Въпреки това в края на двудневната си среща политиците може да сигнализират, че все пак предстоят още увеличения на лихвените проценти, след като анализират как се развива икономиката, дали финансовата система остава стабилна и дали инфлацията продължава да спада.

„Вероятно имаме нужда от малко повече затягане, но не е ясно колко“, каза Блерина Уручи, главен икономист в САЩ в отдела за фиксирани доходи в T. Rowe Price Associates

„Когато има толкова много несигурност, има смисъл да се действа предпазливо“, каза тя.

Федералният резерв трябва да публикува своята политическа декларация и нови тримесечни икономически прогнози след края на срещата. Председателят на Фед Джеръм Пауъл ще даде пресконференция половин час по-късно.

Усещането за предпазливост по отношение на икономиката, която се конкурира с продължаващите опасения за инфлацията, доведе Фед до тази точка, на ръба на това, което анализаторите наричат „ястребово прескачане“.

Въпреки че е вероятно да се откажат от увеличаване на разходите за заеми след 10 последователни повишения, които тласнаха референтния овърнайт лихвен процент до текущия диапазон от 5,00%-5,25%, в същото време се очаква политиците на Фед да сигнализират, че може би ще са необходими още две увеличения с четвърт процентен пункт до края на 2023 г.

Данните след последната среща на Фед в началото на май оставиха на политиците труден набор и отвориха място за дебат.

Икономиката продължава да генерира силни месечни покачвания на работните места и заплатите, а една от по-внимателно наблюдаваните мерки на Централната банка на САЩ - съотношението на откритите работни места към броя на безработните - се повиши наскоро в знак, че пазарът на труда остава нестабилен.

Инфлацията намалява бавно, като някои аспекти от нея се оказват по-устойчиви от очакваното. Внимателно наблюдаваният индекс на цените на личните потребителски разходи, с изключение на храните и енергията, не се е подобрил много тази година и към април се увеличава с 4,7% годишен темп, повече от два пъти спрямо целта на Фед от 2%.

И все пак някои прогнозни ценови мерки показват, че инфлацията може да спадне рязко през следващите месеци; равнището на безработица скочи значително от 3,4% на 3,7% през май; и годишният темп на растеж на банковото кредитиране пада рязко към нула, част от забавянето на кредитирането, което Фед следи внимателно за признаци на напрежение във финансовата индустрия.

Анкети