Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. Клаудия Бух оглави банковия надзор на ЕЦБ

Банки

Клаудия Бух оглави банковия надзор на ЕЦБ

Клаудия Бух оглави банковия надзор на ЕЦБ - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Заместник-шефът на централната банка на Германия Клаудия Бух беше официално назначена за нов ръководител на банковия надзор на Европейската централна банка, натоварен със задачата да контролира кредиторите в труден за икономиката на еврозоната период, предаде АФП.

Съветът на Европейския съюз, който представлява правителствата на блока, потвърди назначаването на Бух за председател на така наречения Единен надзорен механизъм (ЕНМ) от януари.

57-годишният Бух ще наследи на поста Андреа Енрия от Италия и ще изпълнява функциите си за срок от пет години.

Бух, която е вицепрезидент на германската централна банка Бундесбанк от 2014 г., ще бъде втората жена на този висок пост.

ЕЦБ номинира Бух за тази длъжност през септември, но изборът трябваше да бъде одобрен от лидерите на ЕС и Европейския парламент.

Бух се пребори с конкуренцията на заместник-управителя на централната банка на Испания Маргарита Делгадо, която също беше в списъка на ЕЦБ.

Германският министър на финансите Кристиан Линднер поздрави Бух за новата роля, като я определи като „международно уважаван и опитен икономист“ в съобщение в X.

Бух ще поеме ръководството на ЕНМ в момент, когато кредиторите се приспособяват към среда с високи лихвени проценти след години на ултраниски лихвени проценти, които свиваха рентабилността на банките.

Поредицата от повишения на лихвените проценти от страна на ЕЦБ спомогна за забавяне на инфлацията през последните месеци. Болката от по-високите разходи по заемите обаче тежи на еврозоната и помрачава икономическите перспективи.

Единният надзорен механизъм беше създаден през 2014 г. и има за задача да наблюдава над 100 от най-големите банки в 20-те държави от зоната на единната валута.

Ключова част от мисията му е да провежда редовни „стрес тестове“ заедно с Европейския банков орган (ЕБО), за да определи дали банките разполагат с достатъчно капиталова възглавница, за да издържат на потенциални финансови сътресения.

Анкети