Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. Отворено банкиране: Банките в САЩ се подготвят за опростено споделяне на потребителски финансови данни

Банки

Отворено банкиране: Банките в САЩ се подготвят за опростено споделяне на потребителски финансови данни

Отворено банкиране: Банките в САЩ се подготвят за опростено споделяне на потребителски финансови данни - Tribune.bg
Снимка:
© Rohit Chopra/X

Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) в САЩ финализира дългоочаквано правило, насочено към стимулиране на по-голяма конкуренция за финансови продукти между банките в страната.

Вече американските кредитори ще трябва да предоставят на клиентите си достъп до своите финансови данни. А съгласно мярката клиентите ще могат да изискват, изтеглят и съответно прехвърлят своята финансова информация към друг кредитор или доставчик на финансови услуги абсолютно безплатно.

„Правилото за отворено банкиране, както е известно, е насочено към улесняване на потребителите при смяната на доставчика за достъп до по-добри лихвени проценти, като на свой ред намалява цената на заемите и подобрява услугите чрез засилване на конкуренцията“, обясни в свое изявление директорът на CFPB Рохит Чопра, цитиран от информационните агенции.

„Настоящия ход ще даде на хората повече власт, за да си посигурят по-добри условия и обслужване на банковите си сметки, кредитни карти и други“, допълни Чопра.

Мярката на практика забранява на банките да отказват достъп на клиентите си до важни за тях лични данни, започвайки от модели на спестявания и информация за текущи сметки до история на плащанията за наем. До сега някои от кредиторите умишлено затрудняваха прехвърлянето на подобна информация към друга банка или друг финансов доставчиг, за да помогнат за увеличаване на собствените печалби.

Всички кредитори с актив над 850 милиона долара трябва да приведат работата си в синхрон с новия регламент, като най-големите институции трябва да са готови до април 2026 г., а по-малките ще имат срок до април 2030 г.

Новото правило ще обхваща разплащателни и предплатени сметки, кредитни карти и цифрови портфейли, но не и ипотеки, студентски заеми или заеми за автомобили.

Анкети