Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. Турската централна банка повиши ОЛП, вече е 17,5%

Банки

Турската централна банка повиши ОЛП, вече е 17,5%

Турската централна банка повиши ОЛП, вече е 17,5% - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Централната банка на Турция повиши основния си лихвен процент за втори пореден месец в опит да укроти високата инфлация, като го повиши с 2,5 процентни пункта до 17,5%, съобщи „А Нюз“.

„Централната банка реши да продължи процеса на затягане на паричната политика с цел установяване на дезинфлационен курс възможно най-скоро, стабилизиране на инфлационните очаквания и контролиране на влошаването на ценовото поведение", се казва в изявление на банката.

Въпреки че глобалната инфлация намалява, тя все още остава по-висока от дългосрочните средни стойности и от целите, поставени от централните банки. Поради това централните банки в различни държави по света продължават процеса на затягане на паричната политика.

В Турция последните показатели сочат запазване на възходящата тенденция в инфлацията. Върху това развитие оказват влияние силното вътрешно търсене, натискът върху разходите, произтичащ от заплатите и валутните курсове, както и инфлацията, свързана с услугите. Освен това Комитетът предвижда, че влошаването на данъчните регулации и ценовото поведение ще окажат допълнително отрицателно въздействие върху инфлацията.

По текущата сметка ще се наблюдава силен балансиращ ефект с подкрепата на преките чуждестранни инвестиции, значителното подобряване на условията за външно финансиране, продължаващото нарастване на резервите и приходите от туризъм, като всички те ще допринесат значително за ценовата стабилност.

Лихвеният процент ще бъде определен по начин, който цели да намали основния тренд на инфлацията и да създаде необходимите парични и финансови условия за постигане на целевата инфлация от 5% в средносрочен план. Процесът на затягане на паричната политика ще бъде постепенно засилван при необходимост, докато се постигне значително подобрение на инфлационните перспективи.

Управителният съвет рационализира съществуващата микро- и макропруденциална рамка, за да подобри функционалността на пазарните механизми и да засили макрофинансовата стабилност. Този процес на опростяване ще се извършва постепенно, като се вземат предвид анализите на въздействието. Във връзка с това Управителният съвет взе и решения за селективно затягане на кредитирането и количествено затягане в подкрепа на процеса на затягане на паричната политика, в допълнение към повишаването на лихвените проценти.

Анкети