Парите
Белгия получава 8 млн. евро помощ от ЕС след фалит на автомобилна компания

Белгия получи разрешение от Европейския парламент, с което се иска одобрение за пакет от помощ в размер на 8 млн. евро. Средствата ще отидат за подпомагане останалите без работа служители на автомобилната компания Van Hool, съобщиха от пресслужбата на ЕП.
Евродепутатите са единодушни, че "европейската автомобилна индустрия и доставчиците са изправени пред безпрецедентен натиск както от външни, така и от вътрешни предизвикателства, като нарушаване на конкуренцията и високи разходи за енергия".
Van Hool произвеждаше автобуси, автобуси, тролейбуси и ремаркета. Компанията беше обявена в несъстоятелност през април 2024 г. след рязък спад в продажбите, предизвикан от пандемията от COVID-19 и изострен от агресивната война на Русия срещу Украйна, нарастващата инфлация и прекъсванията на веригата за доставки. В резултат на това 2 400 работници бяха уволнени, една трета от тях на възраст 50 или повече години, а 80 % бяха с остарели умения, пише в блога си Апостол Апостолов.
Пакетът за подкрепа финансира консултации, професионално ориентиране, помощ при търсене на работа и обучение за нови професионални и цифрови умения. Тя е на обща стойност 9,4 милиона евро, като ЕФПГ предоставя 8 милиона евро, а белгийската фламандска служба за заетост и професионално обучение (VDAB) финансира 1,4 милиона евро. След съкращенията са налични мерки за подкрепа.
Субсидията се отпуска от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (ЕФПГ). От Европейския парламент уточняват, че средствата по тази линия са насочени за всички лица, засегнати от неочаквани големи събития на преструктуриране, включително икономическите последици от пандемията от COVID-19 и нахлуването на Русия в Украйна, както и от по-широки тенденции, като например декарбонизация и автоматизация.
Държавите членки могат да кандидатстват за финансиране от ЕС, когато най-малко 200 работници загубят работата си в рамките на определен референтен период. След като държава членка подаде заявление, в което подробно се описват съкращенията и планираните мерки за подпомагане, Комисията го оценява. Ако заявлението отговаря на критериите на ЕФПГ, Комисията прави предложение за мобилизиране на средства, което трябва да бъде одобрено от Парламента и Съвета. От 2007 г. насам ЕФПГ се е намесил в 182 случая, като е отпуснал 700 милиона евро за подпомагане на повече от 170 000 души в 20 държави членки.